PATVIRTINTA Molėtų rajono savivaldybės mero 2003m. lapkričio 21 d. potvarkiu Nr. B3-56
MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS 2004 – 2006 METŲ SEKTORINĖ ANTIKORUPCINĖ PROGRAMA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
Molėtų rajono savivaldybė, įgyvendindama kovos su korupcija ir korupcijos prevencijos priemones, vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. sausio 17 d. nutarimu Nr.IX-711 patvirtinta Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija programa, Lietuvos Respublikos Korupcijos prevencijos įstatymu ir kitais teisės aktais, atsižvelgdama į Specialiųjų tyrimų tarnybos pasiūlymus ir kitą informaciją.
Molėtų rajono savivaldybėje dirba 118 darbuotojų. 50 yra valstybės tarnautojai, kiti 68 dirba pagal darbo sutartis. Daugelis darbuotojų savo veikla yra susiję su aptarnavimu, tikrinimu, konsultavimu ir švietimu. Darbo pobūdis ir suteikti įgaliojimai gali sudaryti pakankamai daug progų atsirasti korupcijai.
Suprasdama, kad korupcijos pasireiškimo rizika ir galimybės yra labai realios, Molėtų rajono savivaldybė priima sprendimą įgyvendinti radikalias korupcijos prevencijos ir kovos su korupcija priemones, išdėstytas Molėtų rajono savivaldybės kovos su korupcija programoje. Ši strategija grindžiama pasaulyje visuotinai pripažintais principais: ilgalaikiškumu, nuoseklumu, prevencija, korupcijos atvejų išaiškinimu, visuomenės švietimu ir jos parama.
Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos įstatyme yra įtvirtinta tokia korupcijos sąvoka:
Korupcija - asmens pažadėjimas, siūlymas ar davimas bet kokio neteisėto atlygio valstybės politikui, pareigūnui ar tarnautojui, taip pat valstybės politiko, pareigūno ar tarnautojo tiesioginis ar netiesioginis prašymas arba priėmimas bet kokio neteisėto atlygio sau ar kitam asmeniui arba priėmimas pasiūlymo ar pažado dėl tokio atlygio už tam tikrų funkcijų vykdymą ar nevykdymą, taip pat asmens pažadėjimas, siūlymas ar davimas bet kokio neteisėto atlygio bet kuriam asmeniui, kuris teigia galįs daryti įtaką valstybės politiko, pareigūno ar tarnautojo sprendimams, taip pat asmens, kuris teigia galįs daryti įtaką valstybės politiko, pareigūno ar tarnautojo sprendimams, tiesioginis ar netiesioginis prašymas arba priėmimas bet kokio neteisėto atlygio arba priėmimas pasiūlymo ar pažado dėl tokio atlygio, taip pat bendrininkavimas darant šioje dalyje nurodytas veikas.
II. PROGRAMOS TIKSLAI IR UŽDAVINIAI
Programos tikslai:
-
Panaikinti korupcijos apraiškų visose savivaldybės veiklos srityse atsiradimo galimybę.
-
Sukurti ir įdiegti korupcijos veiksmingas prevencijos sistemas.
Uždaviniai:
-
sukurti ir įdiegti efektyvias korupcijos prevencijos sistemas bei procedūras, užkertančias korupcijos plėtrą, valstybės tarnautojams ir darbuotojams vykdant pavestas funkcijas.
-
kurti kovos su korupcija kultūrą, nes tai yra kovos su korupcija pagrindas, leisiantis suvokti korupcijos daromą žalą ne tik kuriai nors vienai savivaldybės institucijai, bet ir visai visuomenei. Į kovos su korupcija kultūros kūrimą turi būti įtrauktas visas savivaldybės institucijų ir įstaigų personalas, jų vadovai ir dirbantys valstybės tarnautojai.
-
užtikrinti, kad savivaldybės institucijų ir įstaigų tarnautojams ir darbuotojams būtų nuolat teikiamas atnaujintas mokymas, kartu užtikrinant, kad atsakomybė ir pareigos būtų reguliariai peržiūrimos ir tobulinamos.
-
siekiant šviesti tiek personalą, tiek ir visuomenę korupcijos prevencijos priemonių būtinumo ir potencialaus jų efektyvumo klausimais, organizuoti savivaldybės institucijų, įstaigų darbuotojų tarpusavio susitikimus, taip pat ir susitikimus su kitų valstybės ir savivaldybių institucijų atstovais.
-
palaikyti glaudžius ryšius su kitomis savivaldybėmis ir valstybės institucijomis, dalyvauti įvairiuose dalykiniuose susitikimuose bei forumuose siekiant užtikrinti, kad turima informacija apie korupcijos prevenciją ir išaiškinimo būdus būtų pati naujausia, kuria bus vadovaujamasi, išaiškinant korupcinius nusikaltimus bei iš naujo peržiūrint Antikorupcinę programą.
Kadangi savivaldybė nėra ta institucija, kuri tiria korupcinius nusikaltimus, tad visas dėmesys bus sutelkiamas į korupcinių nusikaltimų atvejų išaiškinimą ir korupcijos prevenciją.
III. KORUPCIJOS PREVENCIJOS SAVIVALDYBĖJE NUOSTATOS, REIKALAVIMAI DARBUOTOJAMS
Korupciniai nusikaltimai – kyšio priėmimas, papirkimas, kitos nusikalstamos veikos, jeigu jos padaromos viešame sektoriuje paperkant ar siekiant asmeninės naudos: piktnaudžiavimas tarnyba, valstybės pareigūno neteisėtas dalyvavimas įmonės komercinėje, ūkinėje ar finansinėje veikloje, tarnybos įgaliojimų viršijimas, tarnybinis suklastojimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas arba iššvaistymas, viešojo pirkimo tvarkos pažeidimas, tyčinis ir nusikalstamas buhalterinio dokumento ar įrašo pateikimas ir padarymas kitokių veikų, kuriomis siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo.
Savivaldybės kovos su korupcija strategijos kryptis - korupcijos prevencija, kurios tikslas užkirsti kelią korupcijos atsiradimui ir plėtrai.
Savivaldybė numato kovoti su sukčiavimu ir korupcija, nesvarbu, iš kur ji kiltų – iš vidaus ar išorės, ir pasiryžusi laikytis efektyvios kovos su sukčiavimu ir korupcija politikos. Tuo tikslu būtina:
-
Savivaldybės institucijų ir jos įstaigų vadovai turėtų akcentuoti, kaip aukštai organizacija vertina dorumą, finansinę kontrolę ir sąžiningą administravimą.
-
Į tarnautojų ir specialistų mokymo planus įtraukti mokymus sukčiavimo ir korupcijos prevencijos tema.
-
Visus darbuotojus reikia mokyti pastebėti nesąžiningus veiksmus, diskutuoti sukčiavimo bei korupcijos klausimais - tiek neteisėto valstybės turto naudojimo, tiek visuomenės pasitikėjimo praradimo aspektais.
-
Užtikrinti darbuotojus, kad jie bus apsaugoti nuo persekiojimo dėl geranoriško pranešimo apie pažeidimus.
-
Atlikti patikrinimus, sužinoti kiek įmanoma daugiau apie asmens, siekiančio eiti bet kurias viešojo administravimo pareigas, praeitį dorumo ir sąžiningumo prasme.
-
Nustatyti įstaigos veiklos sritis, procesus ir procedūras, kurios labiau pažeidžiamos korupcijos ir sukčiavimo atžvilgiu.
-
Savivaldybės administracijoje, savivaldybės kontroliuojamose įmonėse ir įstaigose darbuotojų pareigos turi būti aiškiai apibrėžtos rašytinėse pareiginėse instrukcijose ir pareigybių aprašymuose.
-
Kiekvienoje savivaldybės pavaldumo įmonėje, įstaigoje pasiekti, kad taisyklių rinkiniai ir finansiniai reglamentai ar jiems tolygūs dokumentai apimtų visas pagrindines veiklos sritis. Juos nuolat atnaujinti, supažindinti visus su ta veikla susijusius darbuotojus.
-
Visi darbuotojai, dalyvaujantys sutarčių (paslaugų teikimo, kapitalinės statybos ir kt.) sudarymo procese, turi gauti įmonės, įstaigos ar organizacijos vadovo aiškius rašytinius nurodymus.
-
Siekti, kad visų sprendimų priėmimo procesai būtų skaidrūs, efektyvūs ir prieinami visuomenei. Matai tokie: žinojimas, kas atsakingas už sprendimo priėmimą, kokiais klausimais bus priimami sprendimai, kokie sprendimai ir kodėl buvo priimti, informacijos apie sprendimus prieinamumas visuomenei. Svarbūs sprendimai neturi būti netikėti tiems, kuriuos jie paveikia.
-
Ypatingą dėmesį skirti ne tik patikimai finansinei tvarkai ir kontrolės priemonėms, bet ir reikalavimų laikymosi priežiūrai.
-
Užtikrinti, kad licencijuojamai veiklai nebūtų taikomos išimtys ar lengvatos atskiriems ūkio subjektams. Licencijomis neturi būti kiekybiškai ribojamas įėjimas į rinką, t.y. licencijavimas negali būti taikomas kaip priemonė apriboti tam tikra veikla užsiimančių rinkos dalyvių skaičių.
-
Vykdyti visuomenės antikorupcinį švietimą. Tuo tikslu glaudžiau bendradarbiauti su visuomeninėmis organizacijomis bei žiniasklaida, sudaryti galimybę gyventojams pranešti apie korupcinius pažeidimus ar mėginimą juos daryti.
IV. ANTIKORUPCINĖS PROGRAMOS PRIEMONIŲ PLANAS 2004 – 2006 METAMS
Šiai programai įgyvendinti sudarytas priemonių planas, kuris nustato priemonių vykdymo terminus bei atsakingus vykdytojus.
Priemonės pavadinimas |
Tikslas |
Priemonės įvykdymo laikas |
Atsakingas vykdytojas |
1.Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojus, savivaldybės pavaldumo įmonių, įstaigų personalą siųsti į mokymo kursus ir seminarus sukčiavimo ir korupcijos prevencijos temomis |
Supažindinti su galiojančiais teisės aktais ir netinkamo elgesio pasekmėmis |
2004 m. - 2006 m. |
Bendrojo skyriaus vedėja I.Sabaliauskienė |
2.Supažindinti valstybės tarnautojus ir darbuotojus su korupcijos prevencija susijusiais bei tarnautojų veiklos etiką reglamentuojančiais teisės aktais |
Sustiprinti tarnybinę drausmę ir atsakomybę |
2004 m. I – II ketv., pasikeitus šiems aktams – per kitą mėnesį |
Bendrojo skyriaus vyresn. specialistas R.Tamošiūnas |
3. Užtikrinti, kad valstybės tarnautojams bei savivaldybei pavaldžių įmonių ir įstaigų darbuotojams būtų parengti pareigybių aprašymai su konkrečiomis funkcijomis ir teisėmis. Darbuotojai supažindinami pasirašytinai |
Didinti kiekvieno darbuotojo atsakomybę už savo atliekamas pareigas |
2004 m. |
Įmonių, įstaigų vadovai |
4. Kiekvienoje savivaldybei pavaldžioje įmonėje, įstaigoje parengti taisyklių rinkinius ir finansinius reglamentus ar jiems tolygius dokumentus, apimančius visas pagrindines tos įmonės veiklos sritis. Juos nuolat atnaujinti, supažindinti su ta veikla susijusius darbuotojus. |
Išvengti atskirų darbuotojų savavališkų neteisingų veiksmų |
Iki 2005 m. |
Įmonių, įstaigų vadovai |
5.Teikti informaciją Valstybės tarnautojų registrui apie valstybės tarnautojus, kurie įsiteisėjusiu galutiniu teismo nuosprendžiu pripažinti padarę korupcinius nusikaltimus |
Į turimą informaciją atsižvelgti skiriant į pareigas |
Nuolat |
Bendrojo skyriaus vedėja I.Sabaliauskienė |
6. Visokeriopai skatinti nepakantumą korupcijos apraiškoms, glaudžiai bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis |
Bendrauti su interesų grupėmis |
Nuolat |
Administracijos direktorius, įmonių, įstaigų vadovai |
7. Nustatyti įstaigos veiklos sritis, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, ir informaciją pateikti savivaldybės merui |
Užkirsti kelią korupcijai |
Kiekvienų metų III ketv. |
Savivaldybės pavaldumo įmonių ir įstaigų vadovai |
8. Ištirti gautus pranešimus apie savivaldybės darbuotojų, savivaldybės pavaldumo įmonių vadovų netinkamą veiklą – korupciją, sukčiavimą, įstatymų pažeidimus, reikšmingą darbo standartų nesilaikymą |
Išsiaiškinti pateiktus įtariamus pažeidimus |
Nuolat |
Rajono mero potvarkiu ar direktoriaus įsakymu sudarytos komisijos |
9. Patikslinti priemonių planą ne rečiau kaip kas 2 metai |
|
Metų pabaigoje |
Sudaryta darbo grupė antikorupcinei programai parengti |
10. Sistemingai skelbti tarybos sprendimus ir administracijos teisinius aktus |
Supažindinti visuomenę |
Nuolat |
Vladimiras Suchodumcevas |
11. Vietos veiklos grupių teminės diskusijos su savivaldybės administracija ir valstybinėmis įstaigomis |
Sužinoti žmonių nuomonę aktualiais klausimais |
Nuolat |
Savivaldybės Administracija, įmonių, įstaigų vadovai |
12. Diskusijos Molėtų r. savivaldybės internetiniame puslapyje aktualiais savivaldybės klausimais |
|
Nuolat |
Vladimiras Suchodumcevas |
13. Savivaldybės problemų svarstymai seniūnijų vietos veiklos forume |
|
Kartą per metus |
Savivaldybės administracija |
|