PATVIRTINTA Molėtų rajono savivaldybės tarybos 2006 m. rugsėjo 21 d. sprendimu Nr.B1-114
MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
- Šie nuostatai reglamentuoja Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos uždavinius, teises ir funkcijas, bibliotekos darbo organizavimą, valdymą bei finansavimą.
- Savivaldybės viešoji biblioteka (toliau Biblioteka) yra biudžetinė Molėtų rajono savivaldybės informacijos, švietimo ir kultūros įstaiga, kurioje kaupiami, tvarkomi, saugomi spaudiniai ir kiti dokumentai (rankraščiai, garsiniai, regimieji, vaizdiniai, elektroniniai ir kt.), sisteminamos ir platinamos juose užfiksuotos žinios, atsižvelgiant į savivaldybės ekonominę ir kultūrinę plėtrą. Bibliotekoje taip pat kaupiami ir saugomi kraštotyrinio pobūdžio dokumentai.
- Bibliotekos steigėjas yra Molėtų rajono savivaldybės Taryba.
- Bibliotekos adresas - Inturkės g. 4, Molėtai.
- Biblioteka veikia pagal šiuos steigėjo patvirtintus nuostatus.
- Pagrindinė veiklos rūšis – bibliotekų veikla, kodas 925110.
- Bibliotekos veikla grindžiama bendražmogiškomis vertybėmis ir siekia tenkinti visų savivaldybės teritorijos gyventojų, nepriklausomai nuo jų tautybės, politinių pažiūrų, amžiaus, tikėjimo, profesijos ir kitų požymių, informacinius, kultūrinius, savišvietos poreikius bei garantuoti visos informacijos, esančios bibliotekoje, prieinamumą ir pilnumą.
- Biblioteka savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Bibliotekų įstatymu, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatymu ir kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Kultūros ministerijos ir kitais teisės aktais, Molėtų rajono savivaldybės Tarybos sprendimais bei šiais nuostatais.
- Biblioteka registruojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintais registro nuostatais.
- Naudojimasis biblioteka nemokamas, jos paslaugos vienodomis teisėmis prieinamos visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Biblioteka gali teikti papildomas mokamas paslaugas. Jų sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
- Biblioteka yra juridinis asmuo, turintis antspaudą ir sąskaitas banke.
II. BIBLIOTEKOS VEIKLOS POBŪDIS IR TIKSLAI
- Biblioteka formuoja universalų dokumentų fondą, atitinkantį Molėtų rajono istorines tradicijas, ekonominę ir kultūrinę plėtrą, demografinę situaciją, gyventojų reikmes.
- Kaupia kraštotyros dokumentų fondą bei informaciją apie dokumentus susijusius su regionu ir jo žmonėmis, rengia kraštotyros darbus, rengia ir leidžia savo krašto žmonėms skirtus bibliografinius darbus, kitus leidinius.
- Tvarko fondų apskaitą ir saugo spaudinius bei kitus dokumentus, vadovaujantis “Bibliotekos fondo apsaugos nuostatais”.
- Organizuoja savivaldybės teritorijos gyventojų bibliotekinį ir informacinį aptarnavimą, kuria ir pildo elektroninį katalogą:
15.1. užtikrina rajono gyventojams galimybę naudotis visų rūšių informacija, padeda tobulinti informacijos ir kompiuterinio raštingumo įgūdžius, naudojant naujausias technologijas; 15.2. ugdo ir stiprina vaikų skaitymo įgūdžius nuo ankstyvos vaikystės, skatina jaunimo kūrybiškumą.
- Modernizuoja biblioteką ir jos kaimo bibliotekas, diegia naujas technologijas, įjungiant bibliotekas į Lietuvos integralią bibliotekų informacijos sistemą - LIBIS programą.
- Organizuoja tyrimus, dalyvauja įvairiose bibliotekų plėtros programose, pagal galimybes naudojasi Europos Sąjungos ir kitų fondų finansavimu.
- Teikia metodinę paramą kitoms savivaldybės teritorijoje esančioms bibliotekoms.
- Bendradarbiauja su kultūros, švietimo ir kitomis įstaigomis bei nevyriausybinėmis organizacijomis.
- Bibliotekos administracija skatina darbuotojų profesionalumo ugdymą.
III. BIBLIOTEKOS FUNKCIJOS
- Biblioteka privalo:
21.1. komplektuoti Bibliotekos fondą, atitinkantį vartotojų poreikius, laikantis kokybės, pilnumo ir aktualumo principų, neatsižvelgiant į dokumentų autorių ar juose užfiksuotų žinių politinę ar ideologinę orientaciją; 21.2. į atskirą fondą išskirti atsarginį bibliotekos fondą, jį naudoti bei papildyti vadovaujantis “Atsarginio fondo nuostatais”; 21.3. siūlyti Respublikos bibliotekų depozitiniam fondui neaktualios tematikos spaudinius, turinčius išliekamąją vertę, vadovaujantis “Depozitinio fondo nuostatais”; 21.4. kataloguoti dokumentus, vadovaujantis “Bendromis katalogavimo taisyklėmis /ISBD (G): Bendras tarptautinis standartinis bibliografinis aprašas”; 21.5. tvarkyti dokumentus, vadovaujantis “Universalios dešimtainės klasifikacijos (UDK) lentelėmis” ir “Lietuvos Bibliotekų fondo bendraisiais nuostatais”; 21.6. apskaityti dokumentus, vadovaujantis Lietuvos Respublikos standartu “Bibliotekos fondo ir darbo apskaitos vienetai (LST 1403:1995)”; 21.7. saugoti spaudinius ir kitus dokumentus, vadovaujantis “Bibliotekos fondo apsaugos nuostatais”; 21.8. aptarnauti bibliotekos vartotojus, vadovaujantis “Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos naudojimosi biblioteka taisyklėmis”, parengtomis vadovaujantis Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos patvirtintu Bendrųjų naudojimosi biblioteka taisyklių pagrindu; 21.9. panaudoti Lietuvos bibliotekų fondų galimybes, kad būtų patenkinti vartotojų informaciniai poreikiai, tarpininkauti gaunant dokumentus per tarpbibliotekinį abonementą (TBA); 21.10. nuolat tirti gyventojų poreikius bibliotekai ir jos teikiamoms paslaugoms, tobulinti vartotojų aptarnavimą, organizuoti įvairius renginius; 21.11. organizuoti gyventojų informacinį aptarnavimą, sudarant galimybes: 21.11.1. naudotis dokumentų fondu, informacinėmis bazėmis, bibliotekos elektroniniu katalogu ir Lietuvos bibliotekų suvestiniu katalogu; 21.11.2. gauti informaciją apie Lietuvos bibliotekų sistemą, bibliotekų tinklus, jų fondus ir teikiamas paslaugas; 21.11.3. atsakyti į užklausas, naudojantis visais Bibliotekos, o, esant reikalui, ir kitų bibliotekų informaciniais resursais; 21.11.4. teikti informaciją apie Lietuvos Respublikos Seimo, Vyriausybės, rajono savivaldybės priimtus sprendimus ir kt.; 21.12. turėti visus pirminės apskaitos dokumentus (inventorinę knygą, elektroninės laikmenos inventorinę knygą (LIBIS), fondo bendrosios apskaitos knygą, bibliotekos dienoraštį, tarpbibliotekinio abonemento apskaitos ir registracijos žurnalą, vartotojų formuliarus popierinėje ir elektroninėje laikmenoje, vartotojų prarastų knygų apskaitos sąsiuvinį. 21.13. sudaryti bibliotekos darbuotojams tinkamas darbo sąlygas. 21.14. teikti metodinę paramą visoms Molėtų rajone esančioms bibliotekoms, vadovaujantis Lietuvos respublikos Kultūros ministerijos patvirtintais Lietuvos bibliotekų metodinio vadovavimo sistemos nuostatais.
IV. BIBLIOTEKOS TEISĖS
- Biblioteka turi teisę:
22.1. turėti einamąsias sąskaitas nacionaline ir užsienio valiutos viename iš Lietuvos Respublikoje pasirinktų bankų, taip pat steigėjui leidus, - po vieną užsienio valiutos sąskaitą bet kurioje užsieniovalstybėje; 22.2. reikalauti iš steigėjo sudaryti reikiamas darbo sąlygas bibliotekos funkcijoms ir uždaviniams vykdyti; 22.3. pirkti, prenumeruoti ir įsigyti mainais spaudinius ir kitus dokumentus lietuvių ir užsienio kalbomis iš Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių įstaigų, organizacijų, fizinių asmenų ir bibliotekų; 22.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka gauti nemokamą privalomą dokumentų egzempliorių iš savivaldybės teritorijoje veikiančių spaustuvių; 22.5. reikalauti iš vartotojų, kad būtų atlyginta bibliotekai padaryta žala, vadovaujantis Molėtų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos naudojimosi biblioteka taisyklėmis 4 skyriaus 4.3 punktu; 22.6. inicijuoti kaimo bibliotekų steigimą ir uždarymą, atsižvelgiant į susiklosčiusias bibliotekų aptarnavimo tradicijas, gyventojų tankumą, poreikius ir kitus požymius, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Bibliotekų įstatymo nustatyta tvarka. 22.7. nustatyti bibliotekos skyrių struktūrą. 22.8. steigti aptarnavimo punktus įstaigose, įmonėse, organizacijose ir kitose institucijose arba su jomis sudaryti bendradarbiavimo sutartis; 22.9. valdyti, naudotis ir, įstatymų nustatyta tvarka ,disponuoti jai skirtu turtu; 22.10. neatlyginamai perduoti kitoms bibliotekoms dubletinius, nepaklausius spaudinius ir kitus dokumentus; 22.11. vadovaujantis Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos patvirtintu “Bibliotekų teikiamų mokamų paslaugų sąrašu”, teikti mokamas paslaugas, steigėjui patvirtinus mokamų paslaugų kainas; 22.12. sudaryti sutartis, prisiimti įsipareigojimus, steigėjui leidus, sudaryti sutartis dėl bibliotekos turto naudojimo; 22.13. atsiskaityti už pateiktas prekes, atliktus darbus bei paslaugas bet kuria sutarta forma, neprieštaraujančia Lietuvos Respublikos įstatymams ir kitiems teisės aktams; 22.14. jungtis į bibliotekų asociacijas; 22.15. turėti paramos gavėjo statusą ir gauti paramą.
V. BIBLIOTEKOS DARBO ORGANIZAVIMAS, VALDYMAS IR DARBO APMOKĖJIMAS
- Bibliotekos darbas planuojamas ir už jį atsiskaitoma kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijai ir Molėtų rajono savivaldybei, vadovaujantis Lietuvos Respublikos atitinkamų žinybų norminiais dokumentais.
- Bibliotekai vadovauja direktorius, kurį skiria ir atleidžia Molėtų rajono savivaldybės taryba.
- Bibliotekos direktorius vykdo šias funkcijas:
25.1. organizuoja bibliotekos darbą, atsako už jos ūkinę- finansinę veiklą, materialinių vertybių apsaugą, nustato bibliotekos darbo valandas; 25.2. tais atvejais, kai kaimo biblioteka sujungta su pagrindinės ar vidurinės mokyklos biblioteka, viešosios bibliotekos direktorius tos bibliotekos veiklą ir darbo valandas derina su tos mokyklos direktoriumi, kuris atsako už mokyklos ūkinę veiklą; 25.3. skiria ir atleidžia bibliotekos darbuotojus Lietuvos Respublikos Darbo Kodekso nustatyta tvarka, atlieka jų atžvilgiu visas darbdavio funkcijas; tais atvejais, kai kaimo biblioteka sujungta su pagrindinės ar vidurinės mokyklos biblioteka, viešosios bibliotekos direktorius darbuotojų skyrimą ir atleidimą derina su tos mokyklos direktoriumi; 25.4. tvirtina vidaus darbo taisykles, skyrių ir kaimo bibliotekų nuostatus, darbuotojų pareiginius nuostatus, darbo normas, fondo nurašymo aktus, nustato darbuotojų pareigines algas; 25.5. nustato bibliotekos struktūrą ir pareigybių sąrašą, neviršijant nustatyto metinio darbo užmokesčio fondo; 25.6. vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, LR Vyriausybės, Kultūros ministerijos įsakymais ir rajono savivaldybės teisės aktais, savo kompetencijos ribose leidžia įsakymus, organizuoja ir kontroliuoja jų vykdymą; 25.7. atstovauja bibliotekai visose įstaigose ir organizacijose savo kompetencijos ribose, sudaro ir pasirašo įstaigos vardu sutartis ir kitus sandorius; 25.8. rengia siūlymus dėl bibliotekų tinklo rajone optimizavimo, rengia steigimų ar uždaromų kaimo bibliotekų dokumentus ir teikia rajono savivaldybės tarybai; 25.9.disponuoja rajono savivaldybės Tarybos patvirtintomis ir iš įvairių fondų bei rėmėjų gautomis lėšomis, turi parašo teisę banko dokumentuose; 25.10. užtikrina tinkamą įstaigos dokumentų apskaitą, saugojimą, tvarkymą ir naudojimą; 25.11.už savo funkcijų vykdymą yra atsakingas ir atskaitingas savivaldybės Tarybai.
- Bibliotekos direktorių jo nebuvimo darbe atvejais pavaduoja direktoriaus pavaduotojas. Jis turi teisę duoti privalomus vykdyti pareiginius nurodymus visiems darbuotojams.
- Bibliotekos buhalterinę apskaitą organizuoja ir atskaitomybę vykdo finansininkas.
- Bibliotekos darbuotojų darbas apmokamas Lietuvos Respublikos Darbo kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
VI. FINANSAVIMAS, TURTAS, FINANSINĖS VEIKLOS KONTROLĖ
- Biblioteka finansuojama iš savivaldybės biudžeto pagal asignavimų valdytojo patvirtintą sąmatą.
- Lėšos knygoms ir kitiems dokumentams įsigyti skiriamos iš valstybės biudžeto, pagal galimybes lėšų knygoms ir kitiems dokumentams pirkti gali skirti ir savivaldybė.
- Lėšos periodiniams leidiniams prenumeruoti skiriamos iš savivaldybės biudžeto.
- Papildomas bibliotekos pajamos: įplaukos už mokamas paslaugas, parduotus iš atsarginio fondo spaudinius, parama, kiti juridinių ir fizinių asmenų įnašai.
- Biblioteka valstybės ir savivaldybės biudžetų skiriamas lėšas naudoja tik bibliotekos nuostatuose nurodytiems uždaviniams vykdyti pagal asignavimų valdytojų patvirtintas išlaidų sąmatas.
- Bibliotekos turtą sudaro: jos veiklai naudojami pastatai ir patalpos, savivaldybės perduotos valdyti patikėjimo teise arba pagal panaudos sutartis, kitos pagrindinės priemonės, dokumentų fondas.
- Bibliotekos turtas negali būti privatizuotas, įkeistas, juo negalima garantuoti kitų subjektų prievolės vykdymo. Bibliotekos ilgalaikis materialusis turtas gali būti išnuomotas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
- Biblioteka negali būti iškeldinta į patalpas, netinkamas bibliotekos funkcijoms.
- Bibliotekos finansinė veikla ir buhalterinė apskaita bei atskaitomybė organizuojama pagal Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, Finansų ministerijos nustatytą tvarką.
VII. BIBLIOTEKOS REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS
- Biblioteka reorganizuojama ir likviduojama Lietuvos Respublikos Bibliotekų įstatymo 18 ir 19 straipsniuose nustatyta tvarka steigėjo sprendimu.
|