Molėtų rajono savivaldybė

Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 44, LT-33140 Molėtai
Tel. (8 383) 54 761
El. p. savivaldybe@moletai.lt
Juridinių asmenų registras, kodas 188712799



Svetainės struktūra
B1_20 priedas sveikatos rėmimo specialiojo programa
PATVIRTINTA
Molėtų rajono savivaldybės tarybos
2012 m. vasario 23 d. sprendimu Nr. B1-20

MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS RĖMIMO 2012 M. SPECIALIOJI PROGRAMA

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Molėtų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialioji programa (toliau – programa) yra visuomenės sveikatinimo projektų finansavimo šaltinis.

2. Programos paskirtis – plėtoti visumą organizacinių, teisinių, ekonominių, techninių, socialinių ir medicinos priemonių, padedančių stiprinti visuomenės sveikatą, skatinti bendruomenės dalyvavimą sprendžiant sveikos gyvensenos klausimus.

3. Programa parengta remiantis Europos Parlamento ir tarybos sprendimu Nr. 1350/2007/EB dėl antrosios Bendrijos veiksmų programos sveikatos srityje (2008-2013 m.).

4. Ši programa yra susijusi su Molėtų rajono savivaldybės plėtros plano 2011-2017 m. 3.3.1.6 ir 3.3.1.7 punktais.

II. SITUACIJOS ANALIZĖ

5. Lietuvoje gyventojų skaičius kasmet mažėja. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: emigracija, didėjantis senyvo amžiaus žmonių skaičius. Gyventojų skaičius kasmet mažėja ir Molėtų rajone. Lyginant nuo 2005 m. iki 2010 m. per pastaruosius 5 metus, gyventojų skaičius Molėtų rajone sumažėjo 8,6 proc. Didžiąją dalį Molėtų rajono gyventojų sudaro 18 – 44 m. darbingo amžiaus gyventojai (35,4 proc.). Gyventojų, kurių amžius yra 65 ir daugiau metų Molėtų rajone 2010 m. buvo 25,4 proc. Iš visų rajono gyventojų vyrai sudaro 48,5 proc., moterys 52,5 proc. Miesto gyventojai sudaro 30,3 proc., kaimo gyventojai 69,7 proc.

Analizuojant gyventojų natūralios kaitos rodiklius per pastaruosius 5 metus, gimstamumas palaipsniui turi tendenciją didėti, o mirtingumas - mažėti, tačiau natūralus gyventojų prieaugis vis dar išlieka neigiamas, o lyginant su šalies rodikliu Molėtų rajone šis rodiklis yra 5 kartus didesnis.

Analizuojant kelerių metų gyventojų skaičiaus pokyčius pagal amžiaus grupes pastebima, kad 0-17 metų amžiaus gyventojų dalis mažėja, o vyresnių nei 65 metų amžiaus - palaipsniui didėja. Tai yra susiję su mažu gimstamumo rodikliu ir vis ilgėjančia vidutine gyvenimo trukme.

Geriausiai gyventojų sveikatos būklę atspindi sergamumas – vienas iš pagrindinių ir svarbiausių sveikatos statistikos rodiklių. Didžiausias bendras sergamumas Molėtų rajone yra kvėpavimo sistemos, kraujotakos sistemos bei akių ligomis. Lyginant kelių metų bendro sergamumo įvairiomis organizmo sistemos ligomis pokyčius galime daryti išvadą, kad truputį padidėjo bendras sergamumas psichikos ir elgesio sutrikimų, endokrininės sistemos, ausų ligomis, tačiau kitomis ligomis bendrojo sergamumo rodikliai nežymiai svyruoja ir didelių pokyčių per kelerius metus nepastebėta.Sergamumas tuberkulioze (nauji nustatyti ligos atvejai) aktyviąja forma Molėtų rajone - 2010 m. – 31,5 atvejai 100 000 gyv. Lyginant 4 metų laikotarpį matyti, kad šis rodiklis labai sumažėjo. Daugiausia tuberkulioze serga kaimo gyventojai, vyrai. Didžiąją dalį sergančių asmenų sudaro 45-64 metų amžiaus rajono gyventojai. Sergamumas piktybinėmis navikinėmis ligomis Molėtų rajono savivaldybės moterų ir vyrų tarpe mažai didesnis nei šalies vidurkis. Analizuojant atskirus, lokalizuotus piktybinius navikus matyti, kad Molėtų rajone didžiausias sergamumas yra priešinės liaukos piktybiniais navikais, o mažiausias - gimdos kaklelio piktybiniais navikais.

Molėtų rajone 2010 metais mirtingumas 100 000 gyv. buvo 1848,3 atvejo. Analizuojant mirusiųjų nuo kraujotakos sistemos ligų 2010 m. skaičius 100 000 gyv. buvo 1142,2 atvejo, lyginant su šalies rodikliu yra 1,5 karto didesnis. 2010 m. mirusių transporto įvykiuose skaičius lyginant su 2005 m. buvo beveik 1,3 karto mažesnis. Mirtingumas nuo piktybinių auglių Molėtų rajone 2010 m. buvo 296,8 atvejo 100 000 gyv., nuo kvėpavimo organų ligų 89,9 atvejo, o nuo infekcinių ligų 9,0 atvejai.

Patikrinus Molėtų rajono 0-6 metų amžiaus vaikų, kurie apsilankė gydymo įstaigoje, sveikatą: regėjimo sutrikimus turi 3,7 proc., deformuojančios dorsopatijos nustatytos 0,5 proc. 7-14 metų amžiaus vaikams nustatyta regėjimo sutrikimų 15,3 proc., skoliozės - 9,6 proc.

Apibendrinant Molėtų rajono gyventojų demografinę ir sveikatos būklę galima pastebėti, kad kaip ir visoje Lietuvoje, nepaisant vis gerėjančių asmens sveikatos priežiūros paslaugų, taip ir rajone sveikatos rodikliai nėra vieni iš geriausių. Tai priklauso ir nuo senėjančios visuomenės, bei ilgėjančios vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės, todėl daugėja vyresnio amžiaus žmonių, kuriems reikalingos kokybiškos sveikatos priežiūros paslaugos, jų sveikata vis labiau prastėja. Taip pat didelę dalį gyventojų sveikatos rodikliams turi gyvensena, vis labiau įsigalinti žalinga elgsena: rūkymas, alkoholio vartojimas, netinkama mityba ir pan. Kita priežastis yra abejingas gyventojų ir gydytojų požiūris į profilaktinius patikrinimus, nenoras dalyvauti profilaktinėse programose, nes laiku diagnozuota liga, onkologinis susirgimas gali užkirsti kelią rimtesniems sveikatos sutrikimams ar net mirčiai. Todėl yra labai svarbu rūpintis savo sveikata ir vertinti ją.

III. PROGRAMOS FINANSAVIMO ŠALTINIAI

6. Savivaldybės biudžeto asignavimai.

7. Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos.

8. Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos.

9. Savanoriškos fizinių ir juridinių asmenų lėšos.

10. Kitos teisėtai įgytos lėšos.

IV. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

11. Programos tikslas – remti visuomenės sveikatos priežiūrą, prevencines priemones sveikatos priežiūros srityje.

12. Programos uždaviniai:

12.1. finansuoti veiklas, didinančias sveikatos mokymo prieinamumą gyventojams.

12.2. remti aplinkos sveikatinimo priemones, užtikrinti aplinkos kokybę, nekeliančią grėsmės žmonių sveikatai.

V. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS

 PriemonėsNumatyta skirti lėšų (Lt)Pastabos
13.Finansuoti sveikatos projektus, didinančius sveikatos mokymo prieinamumą gyventojams ~13 000Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos
14.Remti aplinkos sveikatinimo priemones, užtikrinti aplinkos kokybę, nekeliančią grėsmės žmonių sveikatai:  
14.1.Molėtų rajono maudyklų vandens kokybės tyrimai1800Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos
14.2.Triukšmo lygio tyliosiose zonose matavimai700Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos
14.3.Aplinkos sveikatinimo projektams finansuoti1644Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos
 Iš viso išlaidų17 144 

VI. LAUKIAMI REZULTATAI

15. Programa padės formuoti aktyvų visuomenės požiūrį į sveikatą, padidins visuomenės informuotumą ligų prevencijos ir sveikos gyvensenos klausimais, užkirs kelią žmonių ligoms ir sveikatos sutrikimams, pašalins sveikatos pavojų šaltinius. Piliečiams bus lengviau prieinama informacija ir padidins jų gebėjimą priimti geriausius sprendimus sveikatai stiprinti.

VII. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO EFEKTYVUMO VERTINIMO KRITERIJAI

16. Bebrusų, Pastovio, Dūrių ir Luokesos ežeruose visą maudymosi sezoną atlikti vandens kokybės tyrimai – ne mažiau 48 mėginių.

17. Atlikti triukšmo matavimo tyrimai Molėtų rajono tyliosiose zonose - 9 tyliosiose zonose ne mažiau kaip kartą per metus.

18. Finansuoti sveikatinimo projektai – ne mažiau 5 projektų.

VIII. GALIMOS NESĖKMĖS

19. Per metus numatomos priemonės ar priemonėms skiriamos lėšos gali keistis dėl įvairių priežasčių – teisės aktų pakeitimų, naujai patvirtintų valstybinių sveikatos programų, įplaukų dydžio ir kt.

IX. PROGRAMOS PRIEINAMUMAS VISUOMENEI

20. Paskelbti vietinėje spaudoje ir savivaldybės internetiniame puslapyje apie programos teikimo terminus, teikimo būdus, paraiškos formas, kitą būtiną informaciją.

21. Apie finansuojamus programos projektus informaciją paskelbti vietinėje spaudoje ir savivaldybės internetiniame puslapyje.

X. ATSKAITOMYBĖ

22. Metinę ataskaitą apie programos priemonių vykdymą Molėtų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius pateikia Molėtų rajono savivaldybės tarybai ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

X. ATSAKOMYBĖ

23. Už programoje numatytų priemonių organizavimą atsako Molėtų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vyresnysis specialistas-savivaldybės gydytojas.

24. Už programos priemonių lėšų tinkamą panaudojimą, darbų apimčių ir kokybinių parametrų įvykdymą atsako Molėtų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtinti priemones įgyvendinantys asmenys.

25. Už programos lėšų apskaitą atsako Molėtų rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius.



Jūsų komentaras
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam
komentarų nėra

© Molėtų rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.