PATVIRTINTA Molėtų rajono savivaldybės tarybos 2005-09-22 sprendimu Nr.B1-120
MOLĖTŲ R. ŽALVARIŲ PAGRINDINĖS MOKYKLOS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
- Visas mokyklos pavadinimas – Molėtų r. Žalvarių pagrindinė mokykla.
- Sutrumpintas mokyklos pavadinimas - Žalvarių pagrindinė mokykla, (toliau – Mokykla).
- Įsteigimo data – 1967-09-01.
- Mokykla yra savivaldybės viešasis juridinis asmuo, veikiantis kaip biudžetinė įstaiga, turinti savo antspaudą ir sąskaitą banke.
- Mokyklos grupė – bendrojo lavinimo mokykla, kodas 3120.
- Mokyklos tipas – pagrindinė mokykla, kodas 3123.
- Mokyklos buveinė – Žalvarių kaimas, Giedraičių seniūnija, LT – 33284 Molėtų rajonas.
- Mokymo kalba – lietuvių.
- Steigėjas – Molėtų rajono savivaldybės taryba, kodas 188670649, adresas: Vilniaus g. 44, LT- 33140, Molėtai.
- Mokymo forma – dieninė, savarankiškas mokymasis, mokymas namuose.
- Pagrindinė veiklos sritis - švietimas, veiklos rūšys – bendrasis pradinis mokymas, kodas – 80.21.10.
- Kitos veiklos rūšys – pradinis mokymas, kodas 80.10.30; priešmokyklinis ugdymas, vykdant priešmokyklinio ugdymo programą; vaikų poilsio stovyklų veikla, kodas 55.23.30; mokyklų užkandinių, valgyklų ir virtuvių veikla, kodas 55.51.20.
- Išduodami išsilavinimo pažymėjimai - pradinio išsilavinimo pažymėjimas, mokymosi pasiekimų pažymėjimas, pradinio ugdymo pasiekimų pažymėjimas, pažymėjimas.
- Mokykla savo veiklą grindžia Lietuvos Respublikos Konstitucija, Civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos švietimo, Biudžetinių įstaigų, Viešųjų įstaigų ir kitais įstatymais, Darbo kodeksu, Vaiko teisių konvencija, Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimais, Švietimo ir mokslo ministerijos teisės aktais ir šiais Mokyklos nuostatais.
II. MOKYKLOS TIKSLAI, UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS
- Mokykla įgyvendindama Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme apibrėžtus švietimo tikslus:
15.1. formuoja ir įgyvendina mokinių ugdymo turinį pagal Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintus bendruosius arba jos nustatyta tvarka suderintus individualius ugdymo planus ir bendrąsias programas, paiso savo mokinių poreikių įvairovės, derindama ugdymo turinį, siūlydama ir taikydama skirtingus mokymo(-si) būdus ir tempą; 15.2. sudaro mokiniams sveikas ir saugias ugdymosi sąlygas; organizuoja mokinių papildomąjį ugdymą, integruodama jį su bendruoju lavinimu; 15.3. teikia specialiąją pedagoginę pagalbą specialiųjų poreikių vaikams, organizuoja specialiųjų poreikių vaikų ugdymą bendrosiose klasėse; 15.4. atlieka Mokyklos vidaus auditą; 15.5. griežtai draudžia narkotinių ir psichotropinių medžiagų, alkoholio ir tabako gaminių vartojimą Mokykloje ir jos teritorijoje; 15.6. konkretina ir individualizuoja formaliojo švietimo programas; 15.7. pasirenka programų turinio perteikimo būdus; 15.8. laiduoja programos turinio lankstumą ir variantiškumą, programos turinio ir jo perteikimo būdų dermę, individualizuotos programos ir mokinių poreikių bei gebėjimų, vykdomų programų ir valstybės nustatytų išsilavinimo standartų atitikimą.
- Mokykla vertina mokymosi pasiekimus. Mokymosi pasiekimų vertinimo paskirtis - padėti mokiniui pasitikrinti mokymosi pažangą, nustatyti jo pasiekimus ir palyginti su valstybiniais išsilavinimo standartais, padėti priimti sprendimus dėl tolesnio mokymosi ar veiklos.
- Mokymosi pasiekimus vertina mokytojas, švietimo teikėjas, Mokyklos steigėjas, Švietimo ir mokslo ministerija, jos įgaliotos institucijos.
- Asmens formaliojo ar savišvietos būdu įgyti mokymosi pasiekimai įteisinami įstatymų nustatyta tvarka išduotu dokumentu (pažymėjimu) kurio turinį, formą ir išdavimo tvarką nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
- Mokinių žinios, gebėjimai ir įgūdžiai vertinami vadovaujantis bendraisiais ugdymo planais, Mokyklos nustatyta tvarka.
- Mokinių elgesį stebi ir pagal Mokyklos bendruomenės nustatytas mokinių elgesio vertinimo taisykles vertina klasės vadovas, apie tai nuolat informuoja mokinio tėvus, Mokyklos vadovus.
- Mokinio elgesio vertinimas klasės žurnale ir Mokyklos baigimo dokumentuose nefiksuojamas.
III. MOKINIŲ PRIĖMIMAS Į MOKYKLĄ, PERĖJIMAS Į KITĄ MOKYKLĄ IR PAŠALINIMAS IŠ MOKYKLOS
- Priėmimo į Mokyklą tvarką nustato steigėjas, remdamasis Švietimo ir mokslo ministro patvirtintais bendraisiais priėmimo kriterijais.
- Į Mokyklą priimami vaikai, kuriems kalendoriniais metais sueina 7 metai.
- Jaunesnio amžiaus vaikai gali būti priimami tėvų prašymu ir jeigu vaikas yra tokiam ugdymui pakankamai subrendęs.
- Mokinys iki 16 metų negali nutraukti mokymosi pagal privalomojo švietimo programas.
- Mokinys, kuris mokosi pagal privalomojo švietimo programas, jei jo elgesys
- kelia realią ir akivaizdžią grėsmę Mokyklos bendruomenės narių saugumui, suderinus su Vaikų teisių apsaugos tarnyba gali būti pašalintas iš Mokyklos. Mokyklos direktorius kartu su Mokyklos steigėju, jo tėvams, (globėjams, rūpintojams) dalyvaujant, mokinį perkelia į kitą mokyklą. Apie mokinio pašalinimą ir perkėlimą Mokykla informuoja jo gyvenamosios vietos savivaldybę.
- Specialiųjų poreikių asmeniui švietimo prieinamumas Mokykloje užtikrinamas teikiant specialiąją pagalbą, aprūpinant specialiosiomis mokymo priemonėmis, kitais įstatymo nustatytais būdais.
- Vaikui, dėl ligos ar patologinės būklės negalinčiam mokytis Mokykloje, Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministrų nustatyta tvarka sudaromos sąlygos mokytis namuose, savarankiškai mokytis.
- Mokiniai į Mokyklą pavežami pagal steigėjo patvirtintą tvarką.
- Mokykloje mokinių maitinimas organizuojamas steigėjo nustatyta tvarka.
- Švietimo santykiai tarp mokinio (jo tėvų, globėjų, rūpintojų) – kliento ir Mokyklos įforminami rašytine (mokymo) sutartimi:
31.1. mokymo sutartį už vaiką iki 14 metų jo vardu sudaro tėvai (globėjai, rūpintojai), veikdami išimtinai vaiko interesais; 31.2. vaikas nuo 14 iki 16 metų mokymo sutartį sudaro turėdamas tėvų (globėjų, rūpintojų) sutikimą.
VI. MOKYKLOS BENDRUOMENĖS NARIŲ TEISĖS PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ
- Mokinys turi teisę:
32.1. nemokamai gauti informaciją apie Mokyklą, švietimo programas, mokymosi formas; 32.2. mokytis pagal savo gebėjimus ir poreikius, mokytis savarankiškai, eksternu ir įgyti valstybinius standartus atitinkantį išsilavinimą; 32.3. dalyvauti svarstant ugdymo proceso organizavimo klausimus; 32.4. sulaukęs 14 metų, savarankiškai pasirinkti dorinio ugdymo (tikybos arba etikos) programą; 32.5. gauti geros kokybės švietimą; 32.6. į psichologinę ir specialiąją pedagoginę, specialiąją, socialinę pedagoginę, sveikatos priežiūrą Mokykloje, informaciją apie savo pasiekimų vertinimą ir kitą su mokymusi susijusią informaciją; 32.7. į socialinę pagalbą, jei tokios pagalbos negali suteikti tėvai (globėjai, rūpintojai); 32.8. mokytis savitarpio pagarba grįstoje, psichologiškai, dvasiškai ir fiziškai saugioje aplinkoje, turėti higienos reikalavimus atitinkančius mokymosi krūvį ir darbo vietą; 32.9. į nešališką mokymosi pasiekimų vertinimą; 32.10. dalyvauti Mokyklos savivaldoje; 32.11. įstatymų nustatyta tvarka ginti savo teises; 32.12. puoselėti savo kalbą, kultūrą, papročius ir tradicijas.
- Mokinys privalo:
33.1. sudarius mokymo sutartį, laikytis visų jos sąlygų, Mokyklos darbo tvarką reglamentuojančių dokumentų reikalavimų; 33.2. stropiai mokytis, gerbti mokytojus ir kitus Mokyklos bendruomenės narius; 33.3. mokytis pagal privalomojo švietimo programas iki 16 metų; 33.4. nuolat lankyti Mokyklą; 33.5. gerbti valstybinę, savo gimtąją kalbą ir kultūrą, kitas kalbas ir kultūras.
- Mokinys skatinamas Mokyklos darbo tvarkos taisyklėse nustatyta tvarka.
- Mokinio atsakomybė ir nuobaudos už sutarties ir nuostatų nesilaikymą nustatytos Mokyklos darbo tvarkos taisyklėse.
- Tėvai (globėjai, rūpintojai) turi teisę:
36.1. nemokamai gauti informaciją apie Mokyklą, švietimo programas, mokymo formas; 36.2. dalyvauti parenkant (prireikus parinkti) vaikui ugdymo programą, formą; 36.3. gauti informaciją apie vaiko ugdymosi sąlygas, elgesį ir jo pasiekimus; 36.4. kartu su mokytojais spręsti vaiko palikimo kartoti kursą klausimą; 36.5. reikalauti, kad jų vaikams būtų teikiamas valstybinius standartus atitinkantis bendrasis išsilavinimas; 36.6. dalyvauti Mokyklos savivaldoje; 36.7. naudotis Specialiojo ugdymo įstatymo ir kitų įstatymų nustatytomis teisėmis.
- Tėvai (globėjai, rūpintojai) privalo:
37.1. sudaryti vaikui sveikas, saugias gyvenimo sąlygas, apsaugoti jį nuo smurto, prievartos ir išnaudojimo, užtikrinti, kad vaikas laiku pasitikrintų sveikatą; 37.2. bendrauti su Mokyklos vadovu, mokytojais, kitais specialistais, teikiančiais specialiąją, psichologinę, socialinę pedagoginę, specialiąją pedagoginę pagalbą, sveikatos priežiūrą, sprendžiant vaiko ugdymosi klausimus; 37.3. pasitikėjimo, atvirumo ir reiklumo dvasia ugdyti darbštų, iniciatyvų vaiką, gebantį savarankiškai veikti ir prisiimti atsakomybę; 37.4. kontroliuoti ir koreguoti vaiko elgesį; 37.5. užtikrinti vaiko mokymąsi iki 16 metų (pagal pagrindinio ugdymo programą).
- Mokytojas turi teisę:
38.1. siūlyti savo individualias programas, pasirinkti pedagoginės veiklos būdus ir formas; 38.2. ne mažiau kaip 5 dienas per metus dalyvauti kvalifikacijos tobulinimo renginiuose; 38.3. būti atestuotas ir įgyti kvalifikacinę kategoriją Švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka; 38.4. dirbti savitarpio pagarba grįstoje, psichologiškai, dvasiškai ir fiziškai saugioje aplinkoje, turėti higienos reikalavimus atitinkančią ir tinkamai aprūpintą darbo vietą; 38.5. dalyvauti Mokyklos savivaldoje; 38.6. vertinti Mokyklos vadovų vadybinę ir kitų mokytojų pedagoginę veiklą; 38.7. burtis į visuomenines ir profesines organizacijas, savišvietos, kultūros grupes, dalykines ir metodines sekcijas, būrelius ir susivienijimus; 38.8. atostogauti vasarą ir naudotis Vyriausybės nustatytomis lengvatomis; 38.9. naudotis kitomis Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytomis teisėmis.
- Mokytojas privalo:
39.1. užtikrinti ugdomų mokinių saugumą, geros kokybės ugdymą, pagal mokinio galimybes individualizuoti ugdymo turinį, laiduoti gerus ugdymo rezultatus; 39.2. pasiruošti pamokoms, papildomojo ugdymo užsiėmimams; 39.3. ugdyti tvirtas mokinių dorovės, pilietines, tautines bei patriotines nuostatas, laiduoti jų asmenybės galių plėtotę; 39.4. padėti mokiniams tenkinti jų saviraiškos ir saviugdos poreikius, plėtoti kultūrinius interesus, daryti poveikį sociokultūrinei Mokyklos aplinkai; 39.5. laikytis teisės norminių aktų patvirtintų mokytojo etikos normų ir Mokyklos darbo tvarką nustatančių dokumentų; 39.6. tobulinti savo kvalifikaciją; 39.7. analizuoti savo pedagoginę veiklą, vertinti ugdymo rezultatus, dalyvauti Mokyklos veiklos vertinime (vidaus audite); 39.8. suteikti pagalbą mokiniams, turintiems ugdymosi, mokymosi sunkumų ir specialiųjų ugdymosi poreikių; 39.9. nešališkai vertinti mokinių mokymosi pasiekimus; 39.10. nuolat informuoti tėvus (globėjus, rūpintojus) apie jų vaiko ugdymosi poreikius ir pasiekimus; 39.11. bendradarbiauti su Mokyklos vadovais, kitais mokytojais, abipusiu susitarimu mokytis vieniems iš kitų.
- Klasės vadovų pareigos:
40.1. rūpintis mokinių asmenybiniu ir socialiniu ugdymu bei branda; 40.2. burti klasėje dirbančius mokytojus ir kitus specialistus (bibliotekininką, papildomo ugdymo organizatorius ir kt.) klasės mokinių ugdymui planuoti ir derinti; 40.3. pažinti mokinių polinkius, poreikius, interesus, siekti, kad jie dalyvautų svarstant ugdymo turinį, formas ir metodus; 40.4. domėtis ir rūpintis mokinių sveikata, jų sauga, padėti jiems reguliuoti darbo ir poilsio režimą, puoselėti sveiką gyvenseną; 40.5. padėti mokiniams formuotis vertybines nuostatas, ugdyti jų pilietiškumą, gebėjimą vadovautis demokratiniais bendravimo principais; 40.6. bendrauti su kiekvienu moksleiviu ir jo šeima, informuoti tėvus (ar vaiko globėjus) apie jo mokymąsi ir elgesį, neatidėliojant išsiaiškinti Mokyklos nelankymo priežastis; 40.7. suteikti vaikui reikiamą pagalbą pastebėjus, kad jo atžvilgiu taikomas smurtas, prievarta, seksualinio ar kitokio pobūdžio išnaudojimas, ir apie tai informuoti Mokyklos vadovą, socialinį pedagogą bei Vaikų teisių apsaugos tarnybą; 40.8. pastebėjus ar nustačius atvejus, kai vaikui padaryti sužalojimai yra smurtinio pobūdžio, apie tai informuoti Mokyklos vadovą arba socialinį pedagogą bei Vaikų teisių apsaugos tarnybą; 40.9. imtis priemonių, kad laiku būtų suteikta pagalba mokiniui, kurio atžvilgiu buvo taikytas smurtas, prievarta, seksualinio ar kitokio pobūdžio išnaudojimas, ir apie tai informuoti suinteresuotas institucijas; 40.10. padėti mokiniams spręsti iškylančias psichologines, bendravimo, mokymosi ir kitas problemas; 40.11. padėti mokiniams pasirinkti tolesnę mokymosi ar veiklos sritį; 40.12. organizuoti mokinių ir tėvų švietimą apie tabako, alkoholio, narkotikų, psichotropinių ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo žalą.
- Mokytojų, bibliotekininko ir kitų ugdymo funkcijas atliekančių specialistų, finansininko bei aptarnaujančio personalo Mokyklos darbuotojų teisės ir pareigos reglamentuotos Mokyklos darbo tvarkos taisyklėse ir pareigybių aprašyme.
- Mokiniai, nevykdantys savo pareigų, atsako pagal Mokyklos darbo tvarkos taisykles.
- Mokytojai ir tėvai (ar vaiko globėjai), kurie neatlieka savo pareigų, fiziškai, psichiškai ir moraliai žaloja vaikus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.
- Mokytojai atsako už mokinių sveikatą ir gyvybę pamokų, papildomojo ugdymo bei Mokyklos organizuotų renginių metu.
- Mokyklos vadovai atsako už Švietimo ir mokslo ministro įsakymų, steigėjo, jo institucijų bei kitų norminių dokumentų vykdymą, užtikrina, kad nebūtų vykdomi moksliniai bandymai ar kitokie eksperimentai su vaiku, galintys pakenkti jo gyvybei, sveikatai, normaliai asmenybės brandai.
- Mokyklos direktorius atsako už visą Mokyklos veiklą ir jos rezultatus.
- Mokyklos vadovams ir kitiems dirbantiesiems, pažeidusiems darbo drausmę, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka gali būti skiriamos drausminės nuobaudos.
- Mokyklos darbo tvarkos taisyklės (toliau Taisyklės) - Mokyklos bendruomenės darbą reglamentuojantis dokumentas. Taisykles aprobuoja Mokyklos taryba, tvirtina Mokyklos direktorius.
- Taisyklės reglamentuoja:
49.1. ugdymo organizavimo tvarką (pamokų laiką, trukmę, atostogas ir nedarbo dienas, budėjimą, mokytojų pavadavimą ir kita); 49.2. aptarnaujančio personalo darbo tvarką, jo skatinimo ir drausminimo priemonių sistemą; 49.3. mokinio elgesio taisykles su skatinimo ir drausminimo priemonių sistema; 49.4. mokinių maitinimosi ir sveikatos priežiūros tvarką; 49.5. naudojimosi Mokyklos patalpomis, turtu, patalpų ir inventoriaus priežiūros tvarką.
VII. MOKINIŲ NUSIKALSTAMUMO IR ŽALINGŲ ĮPROČIŲ PREVENCIJA
- Mokykloje ir jos teritorijoje draudžiama vartoti tabaką, alkoholį, narkotines ir psichotropines medžiagas, prekiauti jomis ar jas platinti.
- Mokykloje:
51.1. vykdomas mokinių, jų tėvų (globėjų, rūpintojų), mokytojų konsultavimas socialiniais klausimais; 51.2. dirbama, sprendžiant mokytojų, mokinių tėvų (globėjų, rūpintojų) ir mokinių socialines ir psichologines problemas; 51.3. bendradarbiaujama su Nepilnamečių reikalų inspekcija, Vaikų teisių apsaugos tarnyba ir kitų tarnybų specialistais. 51.4. vykdomi socialiniai tyrimai, Mokyklos bendruomenės supažindinimas su jų rezultatais; 51.5. ribojamas pašalinių asmenų patekimas į Mokyklą ir jos teritoriją.
- Mokiniai, jų tėvai (globėjai, rūpintojai), mokytojai informuojami apie institucijas, teikiančias pagalbą pavartojus narkotinių, psichotropinių medžiagų, skelbiami sveikatos priežiūros, teisėsaugos, psichologinių konsultacijų įstaigų adresai, telefonai ir jų teikiamos paslaugos.
VIII. SAVIVALDA
- Mokyklos savivalda grindžiama švietimo tikslais, Mokykloje vykdomomis švietimo programomis ir susiklosčiusiomis tradicijomis.
- Mokyklos taryba - aukščiausia Mokyklos savivaldos institucija, telkianti mokinių, jų tėvų (ar vaiko globėjų, rūpintojų) ir mokytojų atstovus svarbiausiems Mokyklos veiklos tikslams numatyti ir uždaviniams spręsti.
- Mokyklos tarybai vadovauja pirmininkas, renkamas pirmame posėdyje po tarybos išrinkimo balsų dauguma, slaptu balsavimu.
- Mokyklos tarybą sudaro 9 nariai (lygiomis dalimis tėvai, mokytojai ir mokiniai), renkami kas 2-eji metai.
- Tėvus į Mokyklos tarybą siūlo visuotinis tėvų susirinkimas, mokytojus – mokytojų taryba; mokiniai renkami visuotiniame 6 - 8 klasių mokinių susirinkime slaptu balsavimu.
- Posėdis yra teisėtas, jei jame dalyvauja 2/3 visų tarybos narių. Nutarimai priimami dalyvaujančių balsų dauguma. Mokyklos tarybos nutarimus, kurie prieštarauja Mokyklos veiklą reglamentuojantiems dokumentams, Mokyklos direktorius prašo svarstyti iš naujo.
- Mokyklos taryba už veiklą atsiskaito ją rinkusiems Mokyklos bendruomenės bei vietos bendruomenės nariams.
- Švietimo įstaigos steigėjas, švietimo priežiūrą vykdančios institucijos nustatę, kad tarybos priimti sprendimai prieštarauja įstatymams ir kitiems Mokyklos veiklą reglamentuojantiems teisės aktams, siūlo Mokyklos tarybai juos svarstyti iš naujo. Mokyklos tarybai atsisakius, ginčas sprendžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
- Mokyklos taryba:
61.1. nustato Mokyklos veiklos perspektyvas, pagrindines darbo kryptis, pritaria Mokyklos veiklos programai, ugdymo planui, ugdymo organizavimo tvarkai, aprobuoja vidaus darbo tvarkos taisykles; 61.2. aptaria siūlymus dėl vadovėlių užsakymo, pirkimo, mokinių žinių ir gebėjimų vertinimo sistemos parinkimo, papildomos veiklos ir renginių organizavimo; 61.3. pareiškia nuomonę mokytojams atestuojantis, vertina Mokyklos vadovo veiklą; 61.4. Mokytojų tarybos teikimu sprendžia mokinių šalinimo iš Mokyklos klausimus; 61.5. inicijuoja Mokyklos bendruomenės ir visuomenės bendradarbiavimą; 61.6. skiria atstovus į pedagogų atestacijos komisiją; 61.7. kolegialiai aptaria Mokyklos veiklos ir finansavimo klausimus; 61.8. gali sustabdyti kitų Mokyklos savivaldos institucijų sprendimų įgyvendinimą, kol bus įvertintas jų teisėtumas; 61.9. priima sprendimus dėl ugdymo proceso, vadovaudamasi bendraisiais ugdymo planais; 61.10. Mokyklos tarybos nustatai svarstomi Mokyklos taryboje ir tvirtinami Mokyklos direktoriaus įsakymu.
- Mokytojų taryba - nuolat veikianti Mokyklos savivaldos institucija mokytojų profesiniams bei bendriems ugdymo klausimams spręsti. Ją sudaro Mokyklos vadovybė, visi Mokykloje dirbantys mokytojai, sveikatos priežiūros darbuotojai, bibliotekos ir kiti ugdymo procese dalyvaujantys darbuotojai. Į posėdžius gali būti kviečiami kitų savivaldos institucijų atstovai.
- Mokytojų tarybos posėdžiai šaukiami prasidedant ir baigiantis mokslo metams, taip pat ne rečiau kaip vieną kartą per trimestrą (pusmetį). Prireikus gali būti sušauktas neeilinis mokytojų tarybos posėdis.
- Mokytojų tarybai vadovauja Mokyklos direktorius.
- Posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 tuo metu dirbančių tarybos narių. Nutarimai priimami dalyvaujančių balsų dauguma.
- Mokytojų taryba:
66.1. aptaria praktinius švietimo reformos įgyvendinimo klausimus, svarsto mokinių ugdymo rezultatus, pedagoginės veiklos tobulinimo būdus; 66.2. diskutuoja dėl Mokyklos veiklos programos, aptaria ugdymo planų, bendrųjų ugdymo programų įgyvendinimo ir bendrojo išsilavinimo standartų pasiekimo klausimus; 66.3. aptaria mokinių sveikatos, saugos darbe, mokymosi, poilsio ir mitybos klausimus; 66.4. aptaria prevencinio darbo dėl tabako, alkoholio, narkotikų, psichotropinių ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo eigą ir efektyvumą; 66.5. priima sprendimus dėl ugdymo proceso, vadovaudamasi bendraisiais ugdymo planais; 66.6. Mokytojų tarybos nuostatus tvirtina Mokyklos direktorius.
- Mokykloje veikia mokinių savivaldos institucijos: mokinių taryba ir mokinių susirinkimas.
- Mokinių susirinkimas organizuojamas ne rečiau kaip kartą per mokslo metus. Jos darbe dalyvauja visų klasių mokiniai.
- Mokinių susirinkimas:
69.1. formuoja mokinių savivaldos institucijas; 69.2. renka mokinius į Mokyklos tarybą ir mokinių tarybą; 69.3. tvirtina mokinių savivaldos institucijų nuostatus; 69.4. išklauso mokinių tarybos ataskaitas ir vertina jų veiklą; 69.5. svarsto Mokyklos veiklą reglamentuojančių dokumentų, mokymo planų, programų projektus ir teikia siūlymus dėl jų įgyvendinimo; 69.6. rengia siūlymus ugdymo procesui tobulinti.
- Mokinių tarybos rinkimai:
70.1. į mokinių tarybą mokiniai renkami nuo penktos klasės; 70.2. po du atstovus išrenka klasės mokiniai slaptu balsavimu; 70.3. susirinkusi mokinių taryba slaptu balsavimu išsirenka pirmininką; 70.4. pirmininkui pasiūlius kandidatūrą, taryba patvirtina pirmininko pavaduotoją; 70.5. mokinių tarybos nariai išrenka sekretorių.
- Mokyklos Mokinių tarybos pirmininkas atstovauja rajono mokyklų Mokinių taryboje.
- Mokinių taryba – nuolat veikianti mokinių savivaldos institucija, kurios struktūrą, veiklos nuostatus tvirtina mokinių susirinkimas.
- Mokinių taryba:
73.1. svarsto ir, suderinusi su Mokyklos vadovybe, tvirtina svarbiausių moksleiviškų renginių planus; 73.2. planuoja ir organizuoja mokinių popamokinį darbą ir laisvalaikį; 73.3. rūpinasi drausmės ir tvarkos palaikymu Mokykloje; 73.4. svarsto mokinių teisių mokykloje ir už Mokyklos ribų gynimo klausimus; 73.5. inicijuoja Mokyklos laikraščio (sienlaikraščio) leidybą; 73.6. priima sprendimus dėl neeilinio moksleivių susirinkimo sušaukimo;
IX. VALDYMAS
- Direktorius:
74.1. vadovauja Mokyklos strateginio plano ir metinių veiklos programų, Mokyklos švietimo programų rengimui, jas tvirtina, vadovauja jų vykdymui; 74.2. nustatyta tvarka priima ir atleidžia direktoriaus pavaduotojus, mokytojus, kitus ugdymo procese dalyvaujančius asmenis bei aptarnaujantį personalą, tvirtina jų pareiginius aprašymus; 74.3. telkia Mokyklos bendruomenę valstybinei švietimo politikai įgyvendinti, Mokyklos veiklos programai vykdyti; 74.4. rūpinasi palankaus mikroklimato ugdymui ir darbui kūrimu, puoselėja demokratinius Mokyklos bendruomenės santykius, mokytojo etikos normų laikymąsi, skaidriai priimdamas sprendimus; 74.5. inicijuoja darbuotojų pareigybių aprašymų rengimą ir jas tvirtina; 74.6. rengia Mokyklos darbo tvarkos taisykles, organizuoja jų projekto svarstymą ir jas tvirtina; 74.7. kartu su mokyklos taryba nustato mokinių ir darbuotojų skatinimo sistemą; 74.8. kontroliuoja, kad Mokyklos aplinkoje nebūtų vartojami alkoholiniai gėrimai, narkotinės ir psichotropinės medžiagos; 74.9. stebi, analizuoja, vertina Mokyklos veiklą, ugdymo rezultatus; 74.10. rūpinasi mokytojų kvalifikacijos tobulinimu, sudaro sąlygas atestuotis; 74.11. sudaro Specialiojo ugdymo komisiją, rūpinasi specialiosios pedagoginės-psichologinės pagalbos mokiniams teikimu; 74.12. plėtoja bendradarbiavimą su mokinių tėvais (ar vaiko globėjais, rūpintojais); 74.13. palaiko ryšius su Vaiko teisių apsaugos tarnyba, mokyklos rėmėjais, vietos bendruomene; 74.14. rūpinasi Mokyklos intelektiniais, materialiniais ir finansiniais ištekliais, darbų ir civiline sauga; 74.15. sudaro metinę Mokyklos pajamų ir išlaidų sąmatą, organizuoja Mokyklos metinės ataskaitos, vidaus audito ataskaitos rengimą ir teikia Mokyklos tarybai pritarti; 74.16. rūpinasi Mokyklos tarptautiniais ryšiais; 74.17. atstovauja Mokyklai kitose institucijose; 74.18. pagal kompetenciją sudaro sutartis, rašo įsakymus; 74.19. imasi priemonių, kad laiku būtų suteikta pagalba mokiniui, kurio atžvilgiu buvo taikytas smurtas, prievarta, seksualinio ar kitokio pobūdžio išnaudojimas, ir apie tai informuoja suinteresuotas institucijas; 74.20. tvirtina Mokyklos ugdymo planą, mokomųjų dalykų teminius planus, pagilinto dalykų mokymo teminį planą; pasirenkamųjų dalykų ir dalykų modulių programas, adaptuotas ir modifikuotas programas specialiųjų poreikių mokiniams; 74.21. rūpinasi Mokyklos pastatų, inventoriaus ir mokymo priemonių apsauga; 74.22. rūpinasi Mokyklos materialiniais ir informaciniais ištekliais, patalpų paruošimu darbui; 74.23. vykdo kitas funkcijas pagal kompetenciją, reglamentuotas teisės aktuose, pareigybės apraše.
X. PRIĖMIMAS Į DARBĄ IR DARBO APMOKĖJIMAS
- Direktorius skiriamas į šias pareigas ir atleidžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
- Pedagoginį ir kitą personalą priima į darbą ir atleidžia Mokyklos direktorius Lietuvos respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
- Mokyklos direktoriaus pareiginė alga priklauso nuo išsilavinimo, darbo stažo ir pareigybės kategorijos, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytų kriterijų.
- Mokytojo pareiginė alga priklauso nuo išsilavinimo, darbo stažo ir pareigybės kategorijos, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytų kriterijų.
XI. ATESTACIJA. KVALIFIKACIJOS TOBULINIMAS
- Mokyklos vadovai ir mokytojai atestuojasi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
- Mokyklos vadovai ir mokytojai tobulina kvalifikaciją Lietuvos respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, pagal mokykloje parengtą kvalifikacijos tobulinimo programą.
XII. DOKUMENTŲ VALDYMAS IR SAUGOJIMAS
- Mokyklos archyvo ir raštvedybos tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos archyvų įstatymas, Pavyzdinė bendrojo lavinimo mokyklos bylų nomenklatūra, Mokyklos raštvedybos instrukcija. Dokumentai įforminami vadovaujantis ,,Dokumentų rengimo ir įforminimo taisyklėmis“.
XIII. MOKYKLOS RYŠIAI
- Mokykla bendradarbiauja su jos veikla susijusiais juridiniais ir fiziniais asmenimis (švietimo, sveikatos, kultūros, sporto, teisėsaugos, Vaiko teisių apsaugos tarnyba, mokslo, studijų institucijomis).
- Mokykla dalyvauja įvairiose programose ir projektuose, tarptautinėse programose, projektuose, organizuoja bendrus renginius su kitomis mokyklomis ir vietos bendruomene.
- Mokykla turi teisę dalyvauti tarptautinėje švietimo erdvėje, tarptautinėse programose ar kitaip bendradarbiauti su užsienio valstybių švietimo sistemų subjektais.
XIV. MOKYKLOS VEIKLOS PRIEŽIŪRA
- Švietimo stebėseną Mokykla vykdo pagal Švietimo ir mokslo ministro patvirtintus švietimo stebėsenos rodiklius ir jo nustatytą tvarką.
- Vidaus audito vykdymą inicijuoja Mokyklos direktorius.
- Valstybinę mokyklos veiklos priežiūrą vykdo Švietimo ir mokslo ministerijos, Utenos apskrities viršininko administracijos Valstybinės švietimo priežiūros skyrius pagal Valstybinės švietimo priežiūros nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
- Mokyklos finansinės veiklos kontrolę vykdo Valstybės kontrolės įgaliotos institucijos ir steigėjas.
XV. TURTAS, LĖŠŲ ŠALTINIAI IR JŲ NAUDOJIMAS
- Mokykla patikėjimo teise valdo, naudojasi ir įstatymų nustatyta tvarka disponuoja priskirta žeme, pastatais, finansiniais ištekliais, inventoriumi bei mokymo priemonėmis.
- Mokykla finansuojama iš savivaldybės biudžeto pagal rajono savivaldybės tarybos tiems metams patvirtintus asignavimus ir asignavimų valdytojų sudarytas ir patvirtintas išlaidų (programų) sąmatas. Švietimo programoms finansuoti taikomas lėšų skyrimo vienam moksleiviui principas. Lėšos, skirtos moksleivio krepšeliui finansuoti, naudojamos pagal rajono savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką.
- Išlaidų sąmatą sudaro asignavimų valdytojas, neviršydamas bendrųjų asignavimų darbo užmokesčiui ir turtui įsigyti.
- Mokykla organizuoja iš biudžeto finansuojamų programų rengimą ir vykdymą, neviršijant šioms programoms patvirtintų bendrųjų asignavimų, iš jų- darbo užmokesčiui ir turtui įsigyti- sumų.
- Mokykla užtikrina finansinių ir statistinių ataskaitų teisingumą ir pateikimą laiku. Mokykla užtikrina programų vykdymo ir paskirtų asignavimų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą ir rezultatyvumą.
- Mokykla gali gauti paramą ir labdarą iš užsienio valstybių, organizacijų, piliečių bei turėti pajamų už teikiamas atlygintinas paslaugas.
- Pajamos už teikiamas atlygintinas paslaugas naudojamos rajono savivaldybės tarybos nustatyta tvarka. Mokykla buhalterinę apskaitą organizuoja ir atskaitomybę tvarko savarankiškai Lietuvos respublikos Finansų ministerijos ir įstaigos vadovo nustatyta tvarka.
XVI. NUOSTATŲ TVIRTINIMAS, KEITIMAS IR PAPILDYMAS
- Mokyklos steigėjas tvirtina Mokyklos nuostatus, jų pakeitimus ir papildymus.
- Mokyklos nuostatai keičiami, papildomi, pasikeitus Lietuvos Respublikos teisės aktams arba Mokyklos direktoriaus, Mokyklos tarybos iniciatyva. Naujų nuostatų redakciją tvirtina savivaldybės taryba.
XVII. DOKUMENTŲ VALDYMAS IR SAUGOJIMAS
- Mokyklos dokumentų saugojimą ir valdymą reglamentuoja Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymas, Raštvedybos taisyklės, Dokumentų rengimo ir įforminimo taisyklės, Bendrojo lavinimo mokyklų dokumentų saugojimo terminų rodyklė.
XVIII. MOKYKLOS REGISTRAVIMAS
- Mokykla registruojama Juridinių asmenų registre Civilinio kodekso ir Juridinių asmenų registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
XIX. MOKYKLOS PABAIGA IR PERTVARKYMAS
- Mokyklos steigėjas Mokyklą reorganizuoja, likviduoja ar pertvarko įstatymų nustatyta tvarka, vadovaujantis Vyriausybės nustatytais kriterijais.
- Mokyklos direktorius apie Mokyklos reorganizavimą, likvidavimą ar pertvarkymą privalo raštu pranešti kiekvienam mokiniui ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki Mokyklos reorganizavimo, likvidavimo ar pertvarkymo pradžios. Jis privalo įvykdyti visus mokymosi sutartyje numatytus Mokyklos įsipareigojimus mokiniams.
- Steigėjas Mokyklą reorganizuoja, likviduoja ar pertvarko Civilinio kodekso nustatyta tvarka.
XX. MOKYKLOS REGISTRAVIMAS
- Mokykla įregistruojama, perregistruojama ir išregistruojama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
Molėtų rajono Žalvarių pagrindinės mokyklos direktorius Gintautas Vidžiūnas
_____________________________________
SUDERINTA Mokyklos tarybos 2004-11-11 posėdžio protokoliniu nutarimu (protokolas Nr.2)
|