Molėtų rajono savivaldybė

Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 44, LT-33140 Molėtai
Tel. (8 383) 54 761
El. p. savivaldybe@moletai.lt
Juridinių asmenų registras, kodas 188712799



Svetainės struktūra
B1_096 priedas, būsto pritaikymo tvakos aprašas

PATVIRTINTA
Molėtų rajono savivaldybės tarybos
2007 m. gegužės 31d. sprendimu Nr. B1-96

BŪSTO PRITAIKYMO ŽMONĖMS SU NEGALIA MOLĖTŲ RAJONE TVARKOS APRAŠAS

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Būsto pritaikymo žmonėms su negalia tvarkos aprašas (toliau - Tvarka) skirtas būsto pritaikymo žmonėms su negalia 2007-2011 metų programos (toliau - Programa) įgyvendinimui.

2. Ši Tvarka parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. 638 „Dėl būsto pritaikymo žmonėms su negalia 2007-2011 metų programos patvirtinimo“, Socialinės apsaugos ir darbo ministro, Sveikatos apsaugos ministro bei Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus įsakymais bei kitais teisės aktais, reglamentuojančiais būsto pritaikymą žmonėms su negalia.

3. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme vartojamas sąvokas.

4. Sprendimus dėl būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo neįgaliesiems poreikio, pritaikymo eiliškumo, būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo (pakartotinio pritaikymo) priima Būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo komisija (toliau - Komisija), kurios sudėtį bei nuostatus tvirtina savivaldybės administracijos direktorius. Ši Komisija kontroliuoja būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymą, dalyvauja priimant pritaikytus būstus ir gyvenamąją aplinką bei vykdo kitas nuostatuose numatytas funkcijas.

5. Molėtų rajone būsto pritaikymo žmonėms su negalia vykdymą organizuoja Molėtų rajono savivaldybės administracija ar jos įgaliota institucija (toliau-savivaldybės administracija).

6. Programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės biudžetų, taip pat gali būti naudojamos Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir programų lėšos, kitos teisės aktų nustatyta tvarka gautos lėšos.

II. BŪSTO PRITAIKYMO PRIEMONIŲ FINANSAVIMAS

7. Būsto pritaikymo neįgaliesiems darbai finansuojami sutartiniais pagrindais tarp Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir savivaldybės administracijos. Sutartis sudaroma viena visam Programos įgyvendinimo laikotarpiui.

8. Maksimali vieno būsto neįgaliesiems pritaikymui skiriama lėšų suma iš valstybės ir savivaldybės biudžetų gali būti ne didesnė kaip 150 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio.

9. Esant labai ryškiems ir ryškiems judėjimo bei apsitarnavimo funkcijų sutrikimams, kurie nustatomi vadovaujantis Negalios priežasčių ir būklių sąrašu, patvirtintu bendru Socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Sveikatos apsaugos ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. A1-95/V-245, keltuvų (liftų) ir jų įrengimo išlaidos neįtraukiamos į maksimalią būsto pritaikymui skiriamų lėšų sumą.

10. Neįgaliajam, savarankiškai pritaikiusiam savo būstą, būsto pritaikymo išlaidos nekompensuojamos.

11. Būsto pritaikymo darbai neatliekami, jeigu būsto pritaikymo vertė didesnė už būsto mokestinę vertę.

12. Suaugusiam neįgaliajam būsto pritaikymas pakartotinai finansuojamas ne anksčiau kaip po 10 metų, išskyrus atvejus, kai pablogėja judėjimo ir apsitarnavimo funkcijos. Dėl pakartotinio būsto pritaikymo neįgaliems vaikams bei jaunuoliams nuo 7 iki 24 metų amžiaus tikslingumo, nepraėjus 10 metų nuo paskutinio būsto pritaikymo, sprendimą priima Komisija.

13. Būsto pritaikymui asmenims su labai ryškiais ir ryškiais judėjimo bei apsitarnavimo funkcijų sutrikimais, nustatytais atitinkama tvarka, naudojama 80 procentų valstybės biudžeto lėšų ir 20 procentų savivaldybės biudžeto lėšų.

14. Būsto pritaikymui asmenims su vidutiniais judėjimo bei apsitarnavimo funkcijų sutrikimais, nustatytais atitinkama tvarka, naudojama 50 procentų valstybės biudžeto lėšų ir 50 procentų savivaldybės lėšų.

15. Liftų ir keltuvų pirkimui ir įrengimui naudojama 80 procentų valstybės biudžeto ir 20 procentų savivaldybės biudžeto lėšų.

16. Pagal preliminarias (arba Komisijos patikslintas) būsto pritaikymo išlaidų sąmatas eilėje įrašytų pareiškėjų būsto pritaikymo prašymams tenkinti savivaldybės administracija parengia ir ne vėliau kaip iki einamųjų metų balandžio 1 d. (2007 m. iki liepos 1 d.) teikia Neįgaliųjų reikalų departamentui nustatytos formos paraišką dėl lėšų būsto pritaikymui žmonėms su negalia finansuoti skyrimo.

17. Savivaldybės biudžeto lėšos būstui pritaikyti planuojamos laikantis Strateginio planavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 6 d. nutarimu Nr. 827.

18. Kasmet, iki spalio 1 d., savivaldybės administracija teikia Neįgaliųjų reikalų departamentui informaciją apie prognozuojamą valstybės biudžeto lėšų poreikį būstui pritaikyti ateinantiems kalendoriniams metams.

19. Kasmet, iki kitų metų vasario 1 d., savivaldybės administracija teikia Neįgaliųjų reikalų departamentui nustatytos formos ataskaitas apie būsto pritaikymą praėjusiais metais.

III. PRAŠYMŲ PRITAIKYTI BŪSTĄ PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS

20. Laisvos formos prašymą pritaikyti būstą savivaldybės administracijai gali pateikti asmuo (toliau-pareiškėjas), kurio deklaruota gyvenamoji vieta (jei gyvenamoji vieta nedeklaruota-tai nuolatinė gyvenamoji vieta) yra Molėtų rajone bei atitinkantis Bazinių būsto pritaikymo žmonėms su negalia reikalavimų, patvirtintų Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. A1-111, nustatytus reikalavimus, ar tokiam asmeniui teisėtai atstovaujantys asmenys (tėvai, įtėviai, vaikai, įvaikiai, sutuoktinis, socialinis darbuotojas ar kt.).

21. Prašymus pritaikyti būstą Komisija nagrinėja nustatyta tvarka, tačiau ne vėliau kaip iki einamųjų metų kovo 15 d. ( 2007 m. - iki liepos 1 d.).

22. Prieš Komisijos posėdį, savivaldybės administracijos atsakingas darbuotojas pateikusiems prašymus pritaikyti būstus, išsiunčia pranešimus, kuriuose pateikiama informacija apie planuojamą posėdį, vieta ir data, iki kurios prašoma pristatyti asmens teisę į būsto pritaikymą patvirtinančius dokumentus:

22.1. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją ir teisėtą atstovavimą patvirtinančio dokumento kopiją (kai prašymą teikia atstovaujantis asmuo);

22.2. galiojantį išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a), išduotą asmens sveikatos priežiūros įstaigos šeimos (asmenį gydančio) gydytojo pagal Negalios priežasčių ir būklių sąrašą;

22.3. mokinio ar studento pažymėjimo kopiją (jei mokosi ar studijuoja);

22.4. darbdavio pažymą (jei dirbantis asmuo);

22.5. išrašą iš Gyventojų registro apie deklaruotą gyvenamąją vietą;

22.6. nekilnojamojo turto registro duomenų išrašą (jame pateikiama būsto adresas, būsto savininkas, bendraturčiai (jei yra), daiktinių teisių apribojimai, civilinės bylos dėl būsto teisinio statuso iškėlimo faktas ir kt.);

22.7. nekilnojamojo turto registro išrašą apie būsto likutinę mokestinę vertę, nustatytą masiniu būdu;

22.8. savivaldybės administracijos pažymą apie būsto pripažinimą netinkamu gyventi ar būsto įtraukimą į grąžintinų gyvenamųjų namų ir butų sąrašus;

22.9. būsto savininko (bendraturčių, jei yra) rašytinį laisvos formos sutikimą leisti pritaikyti būstą, kai prašoma pritaikyti asmeniui, kuris nėra būsto savininkas;

22.10. bendrosios nuosavybės bendraturčių sutikimą (ne mažiau kaip 50 proc.+1), kai prašoma pritaikyti daugiabučio namo bendro naudojimo objektus;

22.11. kita pareiškėjui svarbi informacija.

23. Praėjus išsiųstame pranešime nurodytų dokumentų pateikimo terminui, savivaldybės administracijos atsakingas darbuotojas patikrina, ar pateikti visi reikalingi dokumentai bei juose pateikta reikiama informacija. Jei nustatoma, kad nepateikti reikiami dokumentai, ar dokumentuose pateikta informacija yra nepakankama, raštu kreipiasi į pareiškėją, nurodant, kokius trūkstamus dokumentus ar informaciją ir iki kada pareiškėjas privalo pateikti savivaldybės administracijai. Jei pareiškėjas pakartotinai prašomų dokumentų ir informacijos nepateikia, prašymas toliau nenagrinėjamas.

24. Jeigu pagal pareiškėjo pateiktus dokumentus nustatoma, kad asmuo ar prašomas pritaikyti būstas, ar prašomi atlikti būsto pritaikymo darbai neatitinka Bazinių būsto pritaikymo žmonėms su negalia reikalavimų nustatytų reikalavimų, prašymas pritaikyti būstą toliau nenagrinėjamas, savivaldybės administracijos atsakingas darbuotojas pareiškėjui išsiunčia informaciją apie priimtą sprendimą, bei tokio sprendimo motyvus.

IV. BŪSTO PRITAIKYMO POREIKIO NUSTATYMAS

25. Būsto pritaikymo asmeniui su negalia poreikis nustatomas pagal asmens judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų lygius:

25.1. asmenims, kuriems nustatyti labai ryškūs judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai;

25.2. asmenims, kuriems nustatyti ryškūs judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai;

25.3. asmenims, kuriems nustatyti vidutiniai judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai.

26. Asmens judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimo lygį asmens ar jam atstovaujančio asmens prašymu nustato šeimos (asmenį gydantis) gydytojas pagal Negalios priežasčių ir būklių sąrašą.

27. Būsto pritaikymo poreikį nustato savivaldybės administracijos darbuotojai vadovaudamiesi Būsto pritaikymo žmonėms su negalia poreikio vertinimo metodika (toliau - Metodika), patvirtinta Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. A1-111. Nustatant būsto pritaikymo poreikį asmeniui kviečiamas neįgaliųjų asociacijos atstovas (įtrauktas į komisijos narius), taip pat dalyvauja statybos darbų projektuotojas. Vertinant būsto pritaikymo poreikį surašomas Būsto pritaikymo asmeniui su negalia poreikio vertinimo aktas (Metodikos 1 priedas). Sprendimą dėl būsto pritaikymo poreikio tenkinimo teisės aktų nustatyta tvarka priima Komisija.

28. Savivaldybės administracijos atsakingas darbuotojas pareiškėjui išsiunčia sprendimo dėl būsto pritaikymo poreikio tenkinimo kopiją per 15 kalendorinių dienų nuo komisijos posėdžio protokolo pasirašymo dienos.

29. Būsto pritaikymo darbus organizuoja savivaldybės administracija, atsižvelgdama į Komisijos priimtus sprendimus ir rekomendacijas.

V. BŪSTO PRITAIKYMO DARBAI

30. Visi būsto pritaikymo eskiziniai brėžiniai, projektai ir atliekami darbai turi atitikti „Statybos techninių reikalavimų reglamento STR 2.03.01:2001 Statiniai ir teritorijos. Reikalavimai žmonių su negalia reikmėms“, patvirtinto Aplinkos ministro 2001 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. 317, reikalavimus.

31. Asmeniui, kuriam yra nustatyti labai ryškūs judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai ir kuris negali būti gabenamas vežimėlyje, gali būti atliekami būsto pritaikymo darbai tik būsto viduje, nurodyti Baziniuose būsto pritaikymo žmonėms su negalia reikalavimuose - pritaikomi sanitariniai mazgai ir gyvenamosios patalpos.

32. Asmeniui, kuriam nustatyti labai ryškūs judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai, tačiau jis gali būti gabenamas vežimėlyje, ryškūs ar vidutiniai judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimai, gali būti atliekami būsto pritaikymo darbai, nurodyti Baziniuose būsto pritaikymo žmonėms su negalia reikalavimuose.

33. Savivaldybės administracija, vadovaudamasis Viešųjų pirkimų įstatymu, būsto pritaikymo darbams atlikti kasmet organizuoja viešuosius pirkimus. Viešasis pirkimas statybos darbams atlikti rengiamas po Komisijos posėdžio pagal eskizinį brėžinį arba projektą ir preliminarius (arba pakoreguotus pagal Komisijos rekomendaciją) darbų ir išlaidų aprašymus. Rengiant viešųjų pirkimų dokumentaciją ir vertinant viešųjų pirkimų dalyvių pasiūlymus, atsižvelgia į Bazinių būsto pritaikymo žmonėms su negalia reikalavimų nustatytus reikalavimus būsto pritaikymo darbams ir išlaidoms.

34. Įvairaus tipo keltuvų ir liftų pirkimo (ar gamybos) bei jų įrengimo kaina į preliminarias ir lokalines būsto pritaikymo sąmatas neįtraukiama, o jų pirkimo (ar gamybos) bei jų įrengimo išlaidų sąmatos pridedamos atskirai.

35. Savivaldybės administracijos direktorius sudaro rangos sutartį su viešųjų pirkimų konkursą laimėjusiu rangovu ir pasirašytinai supažindina pareiškėją su šia sutartimi bei pateikia jam šios sutarties kopiją.

36. Būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymą kontroliuoja Komisija ir savivaldybės administracija.

37. Būsto pritaikymo darbų perdavimo-priėmimo aktą pasirašo savivaldybės administracijos direktorius tik pritarus Komisijai.

V. GINČŲ SPRENDIMAS

38. Ginčai, kilę dėl savivaldybės administracijos, Komisijos ar Neįgaliųjų reikalų departamento sprendimų ir veiksmų, sprendžiami vadovaujantis Administracinių bylų teisenos įstatymu bei kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.



© Molėtų rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.