B1_123 Dėl neįgaliojo pažymėjimo išdavimo tvarkos | ||
MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBASPRENDIMASDĖL SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ NUSTATYMO, JŲ TENKINIMO IR NEĮGALIOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
|
Meras |
Valentinas Stundys |
PATVIRTINTA
Molėtų rajono savivaldybės tarybos
2008 m. birželio 19 d. sprendimu Nr. B1-123
SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ NUSTATYMO, JŲ TENKINIMO SĄLYGŲ IR NEĮGALIOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Specialiųjų poreikių nustatymo, jų tenkinimo sąlygų ir neįgaliojo pažymėjimo išdavimo tvarkos aprašas (toliau-aprašas) reglamentuoja asmens specialiųjų poreikių nustatymo ir tenkinimo principus, asmenų, kuriems nustatomi specialieji poreikiai, grupes, asmens specialiuosius poreikius nustatančius subjektus, specialiųjų poreikių nustatymo kriterijus, senatvės pensijos amžių sukakusių asmenų specialiųjų poreikių lygio nustatymą, asmens teises ir atsakomybę bei neįgaliojo pažymėjimo išdavimo tvarką Molėtų rajono savivaldybėje (toliau-savivaldybėje).
2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme (Žin., 1991, Nr. 36-969; 2004, Nr. 83-2983) bei LR Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. A1-316 „Dėl specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygų bei taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 120-4907) (toliau-įsakymas) vartojamas sąvokas.
II. SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ ASMENŲ GRUPĖS
3. Asmenų, kuriems nustatomi specialieji poreikiai, grupės:
3.1. asmenys iki 18 metų, kuriems nustatytas neįgalumo lygis;
3.2. darbingo amžiaus suaugusieji asmenys, kuriems nustatytas darbingumo lygis;
3.3. asmenys, kuriems nustatytas darbingumo lygis, susijęs su nelaimingais atsitikimais darbe ir profesinių ligų padariniais, neatsižvelgiant į jų amžių;
3.4. senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kurių veikla ribota ir dalyvavimo visuomenės gyvenime galimybės varžomos dėl ilgalaikių sveikatos pokyčių ar jų pasekmių.
4. Specialieji poreikiai taip pat gali būti nustatomi:
4.1. asmenims, kuriems pedagoginės psichologinės tarnybos nustatė specialiuosius ugdymosi poreikius;
4.2. vaikams, kuriems nenustatytas neįgalumo lygis, bet kuriems pedagoginės psichologinės tarnybos nustatė specialiuosius ugdymosi poreikius;
4.2. asmenims, kuriems iki 18 metų buvo nustatyti intelekto, elgesio ir emocijų (psichikos) sutrikimai, specifinė pažinimo ir mokymosi negalia, tačiau sukakus 18 m. nenustatytas darbingumo lygis arba nustatytas didesnis negu 60 proc. darbingumo lygis;
4.3. asmenims, kurie baigė specialiąsias mokyklas ar bendrojo lavinimo mokyklų specialiąsias klases arba mokėsi pagal modifikuotą, adaptuotą, individualią ar specialiąją programą;
4.4. asmenims, kuriems nustatyti sveikatos sutrikimai, tačiau nenustatytas darbingumo lygis.
III. SPECIALIUOSIUS POREIKIUS ASMENIUI NUSTATANTYS SUBJEKTAI
5. Specialiuosius poreikius asmeniui nustato:
5.1. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu skirtas Savivaldybės specialistas (toliau-specialistas), vadovaudamasis kitų tarnybų ar įstaigų pagal kompetenciją pateikta informacija-atskirus specialiuosius poreikius (socialinėms paslaugoms ar būsto pritaikymui).
5.2. Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija (toliau-komisija), kai asmens specialiesiems poreikiams nustatyti reikalingos įvairių sričių specialistų išvados.
6. Asmuo, gavęs tarnybų ar įstaigų išvadą dėl specialiųjų poreikių nustatymo (specialiųjų poreikių nustatymo pažymas ir, esant reikalui, gydytojų konsultacinės komisijos pateiktas kitas išvadas), jeigu nėra kitaip nustatyta teisės aktuose, reglamentuojančiuose tam tikrų specialiųjų poreikių tenkinimo tvarką, dėl specialiųjų poreikių kreipiasi į Savivaldybę.
IV. SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ NUSTATYMO KRITERIJAI IR SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGIS
7. Specialieji poreikiai nustatomi atsižvelgiant į pagrindines neįgaliųjų veiklos sritis: buitį ir asmeninį gyvenimą, ugdimąsi, darbinę veiklą ir visuomeninį gyvenimą.
8. Specialieji poreikiai nustatomi pagal šiuos pagrindinius kriterijus:
8.1. techninės pagalbos priemonių poreikis;
8.2. finansinės pagalbos priemonių poreikis;
8.3. socialinių paslaugų poreikis.
9. Skiriami šie specialiųjų poreikių lygiai:
9.1. nedidelių - nežymiai ribota veikla ir dalyvavimo visuomeniniame gyvenime galimybės, nedidelė specialios pagalbos priemonių apimtis;
9.2. vidutinių - vidutiniškai ribota veikla ir dalyvavimo visuomeniniame gyvenime galimybės, vidutinė specialios pagalbos priemonių apimtis;
9.3. didelių - visiškai ribota veikla ir dalyvavimo visuomeniniame gyvenime galimybės, didelė specialios pagalbos priemonių apimtis arba nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.
V. SENATVĖS PENSIJOS AMŽIŲ SUKAKUSIŲ ASMENŲ SPECIALIŲJŲ POREIKIŲ LYGIO NUSTATYMAS
10. Senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims (toliau-asmenims) specialiųjų poreikių lygis nustatomas atsižvelgiant į jiems nustatytus specialiuosius poreikius, vertinant reikalingų specialiosios pagalbos priemonių apimtį, užpildant LR Socialinės apsaugos ir darbo ministro 2007 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. A1-316 „Dėl specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygų bei taisyklių patvirtinimo“ patvirtintų Specialiųjų poreikių nustatymo ir jų tenkinimo sąlygų bei taisyklių (toliau-taisyklės) 3 priedą.
11. Asmuo, jo įgaliotas atstovas ar jį atstovaujantis Savivaldybės socialinis darbuotojas, pageidaujantis, kad būtų nustatyti specialiųjų poreikių lygis, kreipiasi į Savivaldybę bei pateikia šiuos dokumentus:
11.1. nustatytos formos prašymą (taisyklių 1 priedas);
11.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
11.3. pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą arba pažymą, patvirtinančią, kad yra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą (tik tuo atveju, kai Lietuvos Respublikos piliečio pase ar leidime nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje nėra atitinkamo įrašo apie gyvenamąją vietą arba nėra duomenų gyvenamosios vietos apskaitos dokumentuose);
11.4. tarnybų ir įstaigų išvados dėl specialiųjų poreikių nustatymo, pažymos, reikalingos specialiųjų poreikių lygio nustatymui.
12. Pateikiamų dokumentų originalų kopijas daro ir tvirtina specialistas. Specialistas surenka reikiamą informaciją apie asmenį, įvertina asmeniui reikalingos specialios pagalbos priemonių apimtį, užpildo taisyklių 2 ir 3 priedus ir pateikia juos komisijai.
13. Komisija:
13.1. esant reikalui, kviečia asmenį pokalbiui;
13.2. įvertina asmens pateiktus dokumentus bei specialisto 12 punkte pateiktą informaciją, įrašo komisijos išvadą (taisyklių 3 priedas) apie nustatytą specialiųjų poreikių lygį ir jo terminą;
13.3. parengia sprendimo dėl asmens specialiųjų poreikių lygio nustatymo (arba nenustatymo) projektą ir pateikia Savivaldybės administracijos direktoriui ar jo įgaliotam atstovui (toliau-direktorius) pasirašyti.
14. Sprendime nurodoma nustatytas specialiųjų poreikių lygis bei jo terminas (pagal pateiktą medicininę pažymą) ir specialiosios pagalbos priemonės, kurių teikimą organizuos Savivaldybė.
15. Sprendimas su parašu ir antspaudu per 5 kalendorines dienas įteikiamas (išsiunčiamas) asmeniui, o jo kopija įsegama į asmens bylą.
16. Sprendimas dėl specialiųjų poreikių lygio ir jų tenkinimo turi būti priimamas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo asmens prašymo pateikimo.
17. Specialiųjų poreikių lygis gali būti nustatytas ir savivaldybėje, kurioje asmuo faktiškai gyvena. Tokiu atveju sprendimo kopija apie asmens specialiųjų poreikių lygo nustatymą pateikiama Savivaldybės administracijai pagal asmens deklaruotą gyvenamąją vietą.
18. Specialiųjų pagalbos priemonių apimtis nevertinama, nepildomi taisyklių 2 ir 3 priedai ir neteikiami svarstyti komisijai šiais atvejais:
18.1. kai senatvės asmeniui yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, asmeniui nustatomas didelių specialiųjų poreikių lygis.
18.2. kai asmeniui buvo nustatytas darbingumo lygis iki senatvės pensijos amžiaus, nustatomas neterminuotas specialiųjų poreikių lygis remiantis jo darbingumo lygio pažyma:
18.2.1. esant 0-25 proc. darbingumo lygiui, nustatomas didelių specialiųjų poreikių lygis;
18.2.2. esant 30-40 proc. darbingumo lygiui, nustatomas vidutinių specialiųjų poreikių lygis;
18.2.3. esant 45-55 proc. darbingumo lygiui, nustatomas nedidelių specialiųjų poreikių lygis.
19. Sprendimą dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo asmenims, nurodytiems 18.1 ir 18.2 punktuose, priima Savivaldybės administracijos direktorius. Sprendimas dėl specialiųjų poreikių nustatymo su parašu ir antspaudu per 5 kalendorines dienas įteikiamas (išsiunčiamas) asmeniui.
VI. NEĮGALIOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS IR KEITIMAS
20. Nustačius asmens nedidelių, vidutinių ar didelių specialiųjų poreikių lygį, Savivaldybė išduoda socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos neįgaliojo pažymėjimą.
21. Pažymėjimus išduoda ir keičia bei už pažymėjimų gavimo, išdavimo, sunaikinimo apskaitą bei saugojimą atsako savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistas.
22. Pažymėjimų blankų gamyba rūpinasi savivaldybės administracija.
23. Asmuo, norėdamas gauti pažymėjimą, Socialinės paramos skyriaus specialistui pateikia:
23.1. prašymą išduoti pažymėjimą;
23.2. sprendimą dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir tenkinimo;
23.3. 3 x 4 cm dydžio nuotrauką.
24. Pažymėjimas keičiamas, jeigu:
24.1. pažymėjimo gavėjas pakeitė vardą, pavardę;
24.2. pažymėjimas tapo netinkamas vartoti;
24.3. pažymėjime yra netikslių įrašų;
24.4. pakeistas specialiųjų poreikių lygis;
24.5. pratęstas specialiųjų poreikių lygio terminas ar pakeistas specialiųjų poreikių lygis;
24.6. asmuo prarado pažymėjimą.
25. Asmuo, norėdamas pakeisti pažymėjimą, Socialinės paramos skyriaus specialistui pateikia dokumentus, nurodytus 23.1 -23.3 papunkčiuose. Pažymėjimas keičiamas, išduodant naują pažymėjimą.
26. Neįgaliojo pažymėjimai registruojami registracijos žurnale. Jų išdavimo ir naudojimo apskaitą tvarko Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus specialistas.
27. Neįgaliojo pažymėjimo sugadintus blankus, surašiusi aktą, sunaikina komisija. Aktą tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.
VII. ASMENS TEISĖS IR ATSAKOMYBĖ
28. Asmuo turi teisę:
28.1. kreiptis dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo ir tenkinimo;
28.2. dalyvauti nustatymo procese ir reikšti savo pageidavimus;
28.3. nesutikdamas nustatytu specialiųjų poreikių lygiu, teisės aktų nustatyta tvarka kreiptis į savivaldybę dėl specialiųjų poreikių lygio nustatymo iš naujo.
29. Asmuo privalo teikti informaciją, reikalingą specialiųjų poreikių lygio nustatymui ir tenkinimui bei atsako už teikiamos informacijos teisingumą.
30. Pažymėjimą saugoti privalo pats asmuo.
31. Asmuo, praradęs pažymėjimą, turi nedelsdamas pranešti apie tai Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui ir pateikti prašymą išduoti naują pažymėjimą.
32. Asmuo, gavęs naują pažymėjimą ir suradęs prarastąjį, privalo nedelsdamas grąžinti pastarąjį Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui.
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
33. Asmeniui pakeitus gyvenamąją vietą ir jam pageidaujant, dokumentų kopijos apie jam paskirtą specialiųjų poreikių lygį, jo terminą ir specialiųjų poreikių tenkinimą persiunčiamos naujos gyvenamosios vietos savivaldybei.
34. Sprendimas dėl specialiųjų poreikių lygio, jo termino nustatymo ir specialiųjų poreikių tenkinimo gali būti skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.