title

Lankytinos vietos Suginčių seniūnijoje

SUGINČIŲ ŠV. KRYŽIAUS ATRADIMO BAŽNYČIA

1909-1910 metai kunigo A.Ragažinsko rūpesčiu ir parapijiečių lėšomis pastatyta dabartinė medinė bažnyčia.
Bažnyčia istoristinė (vyrauja neobaroko elementai). Šventoriaus tvora akmenų mūro, su arkiniais vartais. Šventoriuj stovi medinė varpinė, kryžiai.

SUGINČIŲ PILIAKALNIS

Suginčių piliakalnis-seniausia gyvenvietė Suginčių apylinkėse, datuojamas I tūkst.pr.m.e. antrąja puse.
Piliakalnis įrengtas atskiroje kalvoje. Rytinis piliakalnio šonas nukastas tiesiant Molėtų-Utenos kelią, aikštelė ir pylimai apardyti 1965 metais tiesiant kabelį.
1965 ir 1970 m. piliakalnį žvalgė istorijos institutas. Aikštelėje rastas iki 0,5 m storio kultūrinis sluoksnis. Radinius saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.
1998 m. R vyriausybės nutarimu Suginčių piliakalnis paskelbtas kultūros paminklu.

JUOZAPAS LIDEIKIS

Suginčiuose XIX a. pabaigoje gyveno, dirbo draudžiamosios lietuviškos spaudos bendradarbis, pasakėčių kūrėjas kunigas Juozapas Lideikis (1858-1898), miręs ir palaidotas Suginčių bažnyčios šventoriuje.
Išlikusios 8 pasakėčios : „Katilas ir puodas“, „Bitelė“, „Piemuo ir skruzdės“ ir kt.. Matydamas, kad trūksta lietuviškų knygų, jis ne tik pats rašė, vertė, bet ir rūpinosi išleisti M.Valančiaus, M.Daukšos „Postilę“. Kunigo lėšomis buvo išleistos pirmosios lietuviškos mišios.

SKUDUTIŠKIO ŠVČ. TREJYBĖS BAŽNYČIA

Dabartinė Skudutiškio Švč. Trejybės bažnyčia 1939 m pastatyta parapijiečių. Šventovė  kryžiaus formos, su aukštu bokštu, turi sudėtingos kompozicijos fasadą ir yra laikoma aukščiausia medine bažnyčia Aukštaitijoje. Joje yra Švč. Marijos Sopulingosios paveikslas, tikinčiųjų laikomas stebuklingu. Šventoriaus tvora akmenų mūro, prie jos šliejasi medinė varpinė ir kryžius. Kapinėse palaidotas žuvęs savanoris Kazys Baltrūnas. Šalia šventoriaus 2017 metais pastatytas atminimo akmuo Lietuvos savanoriui Jurgiui Dubauskui.

SKUDUTIŠKIO  MITOLOGINIAI AKMENYS IR KOPLYČIA

Slėnis, kuriame susikerta Skudutė ir dar vienas mažas upeliukas, buvo vadinamas „Skudutiškio alka“, Ši vieta buvo laikyta pagoniška šventviete, kurioje dabar yra išlikę šaltinėlis ir akmenys su keistais ženklais.
Skudutiškio Kristaus ir Švč. Mergelės apsireiškimo koplyčia, esanti Skudutiškyje, ženklina VIII a. pradžioje įvykusį Šv. Mergelės Marijos apsireiškimą. Ją pastatė parapijiečiai Skudutės upelio pakrantėje šalia mitologinių akmenų su ženklais. Ant akmenų galima įžiūrėti žmogaus pėdų įdubimus, kryžiaus ženklą. Pasiekiama nuo Skudutiškio įrengtu apie 0,5 km ilgio taku (į vakarų pusę). Vieta gausiai lankoma per Žolinę, kuomet tikintieji su rožinio malda nuo bažnyčios traukia į šią šventvietę, joje vyksta Šv. Mišios. Lankytojų netrūksta ir per tradicinius Skudutiškyje Švč. Trejybės atlaidus, bei kitomis progomis. Yra įrengta atokvėpio vieta.

 PAMINKLAS PALAIMINTAJAM ARKIVYSKUPUI TEOFILIUI MATULIONIUI ŽIBĖČIŲ KAIME