MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ NAUDOJAMŲ ŽEMĖS SKLYPŲ NUOMOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO 2014 m. lapkričio 27 d. Nr. B1-201 Molėtai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 3 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 26 punktu ir Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 15 straipsnio 8 dalimi,
Molėtų rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a patvirtinti Molėtų rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančių naudojamų žemės sklypų nuomos tvarkos aprašą (pridedama).
Savivaldybės meras Stasys Žvinys
PATVIRTINTA Molėtų rajono savivaldybės tarybos 2014 m. lapkričio 27d. sprendimu Nr. B1-201
MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBEI NUOSAVYBĖS TEISE PRIKLAUSANČIŲ NAUDOJAMŲ ŽEMĖS SKLYPŲ NUOMOS TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Molėtų rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančių naudojamų žemės sklypų nuomos tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato Molėtų rajono savivaldybei (toliau – Savivaldybė) nuosavybės teise priklausančių naudojamų žemės sklypų išnuomojimo tvarką ir sąlygas.
2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymu, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“.
3. Apraše naudojamos sąvokos atitinka aprašo 2 p. nurodytuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas, jei apraše neapibrėžiama kitaip.
II. Nuomos objektas
4. Molėtų rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausantys naudojami žemės sklypai (toliau – žemės sklypas) išnuomojami be aukciono.
5. Naudojamus žemės sklypus gali išsinuomoti Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys, užsieniečiai, užsienio juridiniai asmenys ir kitos užsienio organizacijos (toliau – asmenys), nuosavybės teise ar kitais teisiniais pagrindais valdantys sklype esančius statinius.
6. Naudojamu laikomas žemės sklypas, jeigu jis užstatytas fiziniams ir (ar) juridiniams asmenims nuosavybės teise priklausančiais arba nuomojamais statiniais ar įrenginiais (išskyrus laikinuosius statinius, inžinerinius tinklus bei neturinčius aiškios funkcinės priklausomybės ar apibrėžto naudojimo arba ūkinės veiklos pobūdžio statinius, kurie tarnauja pagrindiniam statiniui ar įrenginiui arba jo priklausiniui). Žemės sklypai išnuomojami naudotis jais pagal Nekilnojamojo turto kadastre įrašytą statinių paskirtį.
7. Jeigu gyvenamasis namas ar kitas statinys arba įrenginys (statiniai arba įrenginiai), įregistruotas Nekilnojamojo turto registre atskiru objektu (pagrindiniu daiktu), kuriam eksploatuoti suformuotas atskiras žemės sklypas, bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso keliems asmenims (bendraturčiams), gyvenamojo namo ar kito statinio arba įrenginio bendraturčiams išnuomojamos atitinkamos nuomojamo žemės sklypo dalys.
8. Žemės sklypai išnuomojami teritorijų planavimo dokumentuose nustatyto dydžio, kuris būtinas statiniams ar įrenginiams eksploatuoti pagal Nekilnojamojo turto kadastre įrašytą jų tiesioginę paskirtį.
9. Kiekvieno bendraturčio namų valdos ar prie kito statinio arba įrenginio išnuomojamo žemės sklypo dalis nustatoma Savivaldybės sprendime išnuomoti žemės sklypą.
10. Kai pagal teritorijų planavimo dokumentą keliems savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ar įrenginiams, Nekilnojamojo turto registre įregistruotiems atskirais objektais (pagrindiniais daiktais), eksploatuoti suformuotas vienas žemės sklypas, šių statinių ar įrenginių savininkams (bendraturčiams) išnuomojamos žemės sklypo dalys, reikalingos eksploatuoti kiekvieną atskirą statinį ar įrenginį.
11. Žemės sklype išskiriant kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalingą atskirą žemės sklypo dalį, turi būti siekiama, kad ši dalis būtų taisyklingos formos, vientisa, kad kiekvieno statinio ar įrenginio savininkui (bendraturčiui) būtų patogu naudotis žemės sklypu, ir tokio ploto, kad būtų užtikrinamas kiekvieno statinio ar įrenginio ir jų priklausinių tinkamas naudojimas pagal Nekilnojamojo turto kadastre įrašytą jų tiesioginę paskirtį. Jeigu žemės sklype, be kiekvienam statiniui ar įrenginiui išskirtos atskiros žemės sklypo dalies, taip pat išskiriamas ir bendras visiems (ar keliems) žemės sklype esantiems statiniams ar įrenginiams reikalingas eksploatuoti žemės plotas (plotai) – bendro naudojimo plotas: kiemas, automobilių stovėjimo vieta, žalia veja, žaidimų aikštelė ir kita, šis bendro naudojimo plotas paskirstomas proporcingai kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui, kuriam išskirtas bendro naudojimo plotas, išskirtos atskiros žemės sklypo dalies plotui ir išnuomojamas statinių ar įrenginių, kuriems išskirtas šis bendro naudojimo plotas, savininkams, o jeigu statiniai ar įrenginiai priklauso keliems asmenims, – šių statinių ar įrenginių bendraturčiams. Žemės sklype esantis bendro naudojimo plotas (plotai) išskiriamas tik tiems žemės sklype esantiems savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ir įrenginiams, kuriems eksploatuoti pagal tiesioginę paskirtį toks naudojimo plotas yra reikalingas. Šiame punkte įtvirtintos taisyklės taikomos ir kitais atvejais, nustatant naudojamą žemės sklypo dalį.
12. Žemės sklype išskiriant kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui su priklausiniais eksploatuoti reikalingą žemės sklypo dalį, turi būti užtikrinamas patekimas (privažiavimas) nuo įvažiavimo į žemės sklypą į kiekvienam statiniui ar įrenginiui su priklausiniais išskirtą eksploatuoti atskirą žemės sklypo dalį. Žemės sklypo plane nurodyta žemės sklypo dalis nuo įvažiavimo į žemės sklypą iki kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti išskirtos atskiros žemės sklypo dalies laikoma visiems žemės sklype esantiems savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ar įrenginiams reikalingu bendro naudojimo plotu. Jis paskirstomas proporcingai kiekvienam statiniui ar įrenginiui išskirtos atskiros žemės sklypo dalies plotui ir išnuomojamas šių statinių ar įrenginių savininkams, o jeigu statiniai ar įrenginiai priklauso keliems asmenims, – šių statinių ar įrenginių bendraturčiams.
13. Kai savarankiškai funkcionuojantis statinys ar įrenginys priklauso keliems asmenims (bendraturčiams), žemės sklypo plane šiam statiniui ar įrenginiui išskirta eksploatuoti reikalinga žemės sklypo dalis (išskirta atskira šiam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalinga dalis ir bendro naudojimo ploto dalis, jeigu tokia dalis šiam statiniui išskirta), išnuomojama statinio ar įrenginio bendraturčiams proporcingai pagal turimo savarankiškai funkcionuojančio statinio ar įrenginio be priklausinių dalis.
III. Prašymas išnuomoti naudojamą žemės sklypą
14. Asmenys, pageidaujantys ir turintys teisę išsinuomoti jų naudojamus žemės sklypus Savivaldybės administracijos direktoriui pateikia:
14.1. prašymą išnuomoti žemės sklypą, nurodydami pageidaujamą nuomos terminą ir nuomos tikslą. Prašyme taip pat turi būti nurodyta fizinio asmens vardas ir pavardė, asmens kodas, deklaruota nuolatinė gyvenamoji vieta, Lietuvos Respublikos juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas, kodas ir buveinė (jeigu žemės sklypą pageidauja išsinuomoti Lietuvos Respublikos juridinis asmuo), arba užsienio juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos teisinė forma, pavadinimas, kodas, buveinė, taip pat Lietuvoje įsteigtos atstovybės ar filialo pavadinimas, kodas ir buveinė (jeigu žemės sklypą pageidauja išsinuomoti užsienio juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos įsteigta Lietuvoje atstovybė ar filialas);
14.2. fizinio asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir jo kopiją arba Lietuvos Respublikos ar užsienio juridinio asmens, kitos užsienio organizacijos registravimo dokumento patvirtintą kopiją;
14.3. žemės sklypo adresą, unikalų numerį ir plotą;
14.4. statinių ir įrenginių, esančių žemės sklype, nuomos sutartį, kai prašymą išnuomoti savivaldybės žemės sklypą pateikia statinių ir įrenginių nuomininkas;
14.5. pastatų išdėstymo schemos iš nekilnojamojo daikto kadastro duomenų bylos kopijas;
14.6. Nekilnojamojo turto registro išrašų – pažymėjimų apie nekilnojamojo daikto ir daiktinių teisių į jį įregistravimą Nekilnojamojo turto registre kopijas.
15. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu įgaliotas asmuo, gavęs aprašo 14 p. nurodytus dokumentus, sutikrina asmens pateiktus duomenis su Juridinių asmenų (Gyventojų) registro duomenimis, patvirtinančiais fizinio asmens duomenų tikrovę (Lietuvos Respublikos juridinio asmens įregistravimą (jeigu naudojamą žemės sklypą pageidauja išsinuomoti Lietuvos Respublikos juridinis asmuo)), arba su Juridinių asmenų registro (diplomatinės atstovybės) duomenimis, patvirtinančiais užsienio juridinio (fizinio) asmens ar kitos užsienio organizacijos Lietuvoje įsteigtos atstovybės ar filialo registravimą ir informaciją apie atstovybę ar filialą įsteigusį asmenį (jeigu naudojamą žemės sklypą pageidauja išsinuomoti užsienio juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, įsteigę Lietuvoje atstovybę ar filialą), taip pat su Nekilnojamojo turto registro duomenimis, patvirtinančiais statinių ir įrenginių, esančių žemės sklype, daiktinių teisių į juos, šių teisių suvaržymų ir juridinių faktų įregistravimą (prideda Juridinių asmenų registro ir Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašus prie asmens pateikto prašymo).
16. Savivaldybės administracijos direktorius, gavęs aprašo 14 p. nurodytus dokumentus, per 10 darbo dienų išnagrinėja prašymą bei pridėtus dokumentus.
17. Jeigu pateikti ne visi reikiami dokumentai, nustatomas 15 darbo dienų terminas jiems pateikti. Jeigu per nustatytąjį laiką reikiami dokumentai nepateikiami, prašymas nenagrinėjamas ir kartu su pateiktais dokumentais grąžinamas pareiškėjui.
18. Jeigu prašymą pateikęs asmuo pridėjo visus reikiamus dokumentus, Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo parengia Savivaldybės tarybos sprendimo projektą dėl žemės sklypo nuomos.
19. Žemės sklypai laikiniems statiniams statyti ir eksploatuoti išnuomojami Lietuvos Respublikos statybos įstatymo nustatytam tokių statinių naudojimo terminui. Visais kitais atvejais žemės sklypų, išnuomojamų statiniams ar įrenginiams eksploatuoti arba statyti ir eksploatuoti, nuomos terminas nustatomas atsižvelgiant į ekonomiškai pagrįstą statinio ar įrenginio naudojimo trukmę.
IV. Sprendimas išnuomoti naudojamą žemės sklypą
20. Sprendimą išnuomoti naudojamą žemės sklypą priima Savivaldybės taryba. Sprendime nurodomas žemės sklypo adresas, plotas, kadastro duomenys, žemės nuomos terminas, jo nustatymo motyvai, žemės nuomos mokesčio dydis, žemės sklypo vertė, žemės sklypo pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis, naudojimo būdas, specialiosios žemės sklypo naudojimo sąlygos ir apribojimai, servitutai ir kiti apribojimai bei sutarties sąlygos.
21. Per 20 darbo dienų po savivaldybės tarybos sprendimo išnuomoti žemės sklypą įsigaliojimo parengiamas žemės nuomos sutarties projektas. Projektas yra rengiamas pagal šio aprašo 1 priede pridedamą pavyzdinį žemės sklypo nuomos sutarties projektą ir Savivaldybės tarybos sprendimą išnuomoti žemės sklypą.
22. Kai išnuomojant žemės sklypą atliekamas individualus žemės sklypo vertinimas, vertinimo išlaidas nuomininkas privalo sumokėti iki nuomos sutarties (1 priedas) pasirašymo.
23. Savivaldybės administracijos direktorius per 5 darbo dienas po Savivaldybės tarybos sprendimo išnuomoti žemės sklypą įsigaliojimo praneša nuomininkui, kur ir kada jis turi atvykti pasirašyti žemės nuomos sutartį. Prie savivaldybės žemės nuomos sutarties turi būti pridėtas žemės sklypo planas, kuris yra neatskiriama žemės nuomos sutarties dalis. Savivaldybės žemės nuomos sutartyje nurodoma, kad sutartis per 3 mėnesius nuo jos sudarymo nuomininko lėšomis turi būti įregistruota Nekilnojamojo turto registre.
24. Žemės sklypas perduodamas priėmimo - perdavimo aktu, kuris pasirašomas Savivaldybės administracijos direktoriaus, o jam nesant – Savivaldybės tarybos įgalioto asmens ir nuomininko ar jo atstovo (įgalioto asmens). Žemės sklypo priėmimo - perdavimo akto forma pridedama kaip aprašo 2 priedas.
V. Nuomos terminas
25. Žemės sklypo nuomos terminas nustatomas ne ilgesnis kaip 99 metams.
26. Jeigu pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus žemės sklypą numatyta naudoti visuomenės poreikiams, šis žemės sklypas išnuomojamas tik iki tol, kol bus pradėtas naudoti šiems tikslams.
27. Jeigu žemės sklypas išnuomojamas valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausantiems statiniams ar įrenginiams eksploatuoti, žemės nuomos terminas gali būti nustatomas ne ilgesnis kaip iki šių statinių ar įrenginių privatizavimo sandorių sudarymo dienos.
28. Žemės sklypai, kurių reikia asmenų nuomojamiems statiniams ar įrenginiams eksploatuoti, išnuomojami tik šių statinių ar įrenginių nuomos terminui.
29. Kitais atvejais žemės nuomos terminas nustatomas atsižvelgiant į savivaldybės interesus pagal žemės sklype esančio statinio ar įrenginio ekonomiškai pagrįstą naudojimo trukmę, kuri nustatoma pagal patvirtintus statinio ar įrenginio statybos projekto dokumentus, vadovaujantis statybos techniniais reglamentais, pagal kuriuos nustatoma statinių gyvavimo trukmė, o statinių ar įrenginių, pastatytų iki 1996 m. sausio 1 d., - pagal nekilnojamojo daikto kadastro duomenų byloje nurodytus statinio ar įrenginio nusidėvėjimo duomenis, vadovaujantis aplinkos ministro patvirtinta pastatų, statinių ir įrenginių, pastatytų iki 1996 m. sausio 1 d., saugaus naudojimo termino nustatymo tvarka. Jeigu valstybinės žemės sklype esančio statinio ar įrenginio nustatytas ekonomiškai pagrįsto naudojimo trukmės terminas suėjęs, tačiau statinys neišregistruotas iš Nekilnojamojo turto registro arba nėra kitų duomenų apie statinio žuvimą (nugriovimą, sugriovimą, sunykimą, sudegimą ir panašiai), valstybinės žemės nuomos sutartis gali būti sudaroma terminui, ne ilgesniam nei viena dešimtoji dalis nustatytos statinio ar įrenginio ekonomiškai pagrįstos naudojimo trukmės.
30. Žemės nuomininkas ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki žemės sklypo nuomos sutartyje nustatyto nuomos termino pabaigos gali pateikti Savivaldybės administracijai prašymą pratęsti žemės sklypo nuomos terminą. Sprendimas pratęsti žemės sklypo nuomos terminą gali būti priimamas, jeigu pagal teritorijų planavimo dokumentą žemės sklypo nenumatoma naudoti kitoms reikmėms ir nepasibaigęs šiame žemės sklype esančių statinių ir įrenginių ekonomiškai pagrįstos naudojimo trukmės terminas (naudojimo terminas) arba šis terminas aplinkos ministro nustatyta tvarka pratęstas ir nuomininkas tvarkingai vykdė pagal žemės sklypo nuomos sutartį prisiimtus įsipareigojimus. Žemės nuomos terminas gali būti pratęsiamas tik iki statinio ar įrenginio, esančio žemės sklype, naudojimo termino pabaigos. Sprendimą pratęsti žemės nuomos terminą priima Savivaldybės taryba. Priėmus sprendimą pratęsti žemės nuomos terminą, šalių susitarimu pakeičiama žemės sklypo nuomos sutartis.
31. Atnaujinant (pratęsiant) nuomos sutartį nuomos mokestis perskaičiuojamas ir įrašomas į atnaujintą nuomos sutartį.
VI. Statyba išnuomotame žemės sklype
32. Išnuomotuose žemės sklypuose nuomininkui statyti naujus statinius ar įrenginius ir rekonstruoti esamus galima tik tuo atveju, jeigu tai yra numatyta Savivaldybės tarybos sprendime išnuomoti žemės sklypą ar yra priimtas atskiras Savivaldybės tarybos sprendimas ir tokia statyba ar rekonstrukcija neprieštarauja nustatytam teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimui. Neteisėtai pastatytus statinius ar įrenginius nuomininkas privalo nugriauti ir sutvarkyti žemės sklypą.
33. Žemės sklypuose, išnuomotuose iki 3 metų, nuomininkams draudžiama statyti naujus statinius ar įrenginius, taip pat rekonstruoti esamus. Žemės sklypuose, išnuomotuose asmenų nuomojamiems statiniams ar įrenginiams eksploatuoti, ir žemės sklypuose, išnuomotuose valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausantiems statiniams ar įrenginiams eksploatuoti, nuomininkui draudžiama statyti naujus statinius ar įrenginius. Ši sąlyga įrašoma žemės nuomos sutartyje.
VII. Žemės sklypo paskirties keitimas
34. Žemės sklypo paskirties keitimas yra galimas tik tuomet, kai pagal savivaldybės teritorijos ar jos dalies (miesto, miestelio) bendrąjį ar specialųjį planą išnuomojamame žemės sklype (teritorijoje) numatoma plėtoti veiklą, neatitinkančią statinio ar įrenginio, kuris yra ilgesniam kaip 3 metų terminui išnuomojamame žemės sklype ir kuriam eksploatuoti šis žemės sklypas suformuotas, tiesioginės paskirties, įrašytos Nekilnojamojo turto kadastre.
35. Nuomininkas privalo gauti Savivaldybės tarybos sutikimą keisti žemės sklypo paskirtį. Sutikimas keisti žemės sklypo paskirtį gali būti nurodytas ir sprendime išnuomoti žemės sklypą.
36. Pakeitus išnuomoto žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) naudojimo būdą, Savivaldybės administracijos direktorius patikslina išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis Nekilnojamojo turto kadastre bei įrašus Nekilnojamojo turto registre ir perskaičiuoja išnuomoto žemės sklypo vertę, nuo kurios mokamas žemės nuomos mokestis. Patikslinus išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis, šalių susitarimu keičiama žemės sklypo nuomos sutartis. Atsižvelgiant į numatomų statyti statinių ar įrenginių ekonomiškai pagrįstą naudojimo trukmę, žemės nuomos sutartyje nustatytas žemės nuomos terminas gali būti pratęsiamas.
VIII. Nuomos sutartis
37. Savivaldybės žemės sklypo nuomos sutartyje turi būti nurodyta:
37.1. žemės sklypo nuomotojas ir nuomininkas;
37.2. žemės nuomos objektas su Nekilnojamojo turto registro ir Nekilnojamojo turto kadastro duomenimis;
37.3. žemės nuomos terminas;
37.4. pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis ir žemės sklypo naudojimo būdas;
37.5. išnuomojamoje žemėje esančių statinių ir įrenginių naudojimo sąlygos, naujų statinių ir įrenginių statybos, kelių tiesimo, vandens telkinių įrengimo ir kitos sąlygos, taip pat statinių ir (ar) įrenginių naudojimo sąlygos pasibaigus žemės nuomos terminui;
37.6. įstatymų leidžiamos išnuomojamoje žemėje esančių požeminio ir paviršinio vandens, naudingųjų iškasenų (išskyrus gintarą, naftą, dujas ir kvarcinį smėlį) naudojimo sąlygos;
37.7. specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos;
37.8. kiti žemės naudojimo apribojimai;
37.9. žemės servitutai ir kitos daiktinės teisės;
37.10. žemės nuomos mokesčio dydis, delspinigiai ir mokėjimo terminai;
37.11. atsakomybė už žemės nuomos sutarties pažeidimus;
37.12. Savivaldybės žemės nuomos sutarties nutraukimo prieš terminą sąlygos;
37.13. kiti su nuomojamo žemės sklypo naudojimu ir žemės sklypo grąžinimu, pasibaigus žemės nuomos sutarčiai, susiję nuomotojo ir nuomininko įsipareigojimai.
38. Savivaldybės žemės nuomos sutartyje turi būti nurodoma, kad savivaldybės tarybai pakeitus žemės nuomos mokesčio tarifą, sumažinus žemės nuomos sutartyje nustatytą nuomos mokestį arba nuo jo atleidus, taip pat pakeitus žemės nuomos mokesčio mokėjimo terminus, šios sutarties šalys privalo vadovautis Savivaldybės tarybos sprendimais. Savivaldybės administracijos direktorius, vadovaudamasis savivaldybės tarybos sprendimu pakeisti žemės nuomos mokesčio tarifą ar sumažinti žemės nuomos sutartyje nustatytą žemės nuomos mokestį, perskaičiuoja žemės nuomos mokesčio dydį.
39. Savivaldybės žemės nuomos sutartyje turi būti įrašoma, kad sutartis prieš terminą nutraukiama nuomotojo reikalavimu, jeigu žemės nuomininkas naudoja žemę ne pagal sutartyje numatytą pagrindinę tikslinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą arba yra keičiama pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis ir (ar) būdas, išskyrus atvejus, kai sąlyga dėl žemės sklypo pagrindinės tikslinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) būdo keitimo yra numatyta žemės sklypo nuomos sutartyje. Tuo atveju, kai nuomos sutartyje numatyta galimybė keisti pagrindinę tikslinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) būdą, kartu turi būti nustatyta nuomotojo pareiga, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo nustatyta tvarka parengtu ir patvirtintu teritorijų planavimo ar kitu dokumentu, tikslinti išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis Nekilnojamojo turto kadastre (įrašius sutartyje, kad kadastro duomenys keičiami šalies, inicijavusios paskirties ir (ar) būdo keitimą, lėšomis), taip pat sutarties šalių pareiga pagal pakeistus išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis keisti žemės nuomos sutartį.
IX. Nuomos sąlygos
40. Kai naudojami žemės sklypai išnuomojami užsienio šalių fiziniams ir (ar) juridiniams asmenims, jų pageidavimu Savivaldybės žemės nuomos sutartis gali būti surašoma dviem kalbomis: lietuviškai ir viena iš užsienio kalbų. Jeigu dėl sutarties teksto kyla ginčų, juos sprendžiant vadovaujamasi lietuvišku tekstu.
41. Žemės nuomos mokesčio dydžiai, mokėjimo terminai ir tvarka nustatoma Savivaldybės tarybos sprendimu. Išnuomojamo žemės sklypo vertė apskaičiuojama teisės aktų nustatyta tvarka.
42. Žemės nuomininkas subnuomoti žemės sklypą kitiems asmenims gali tik gavęs Savivaldybės tarybos sutikimą.
43. Sutikimas subnuomoti žemės sklypą (jo dalį) gali būti duodamas, jeigu žemės sklypas subnuomojamas asmeniui, su kuriuo sudaryta statinių ar įrenginių (jų dalies), kuriems eksploatuoti žemės sklypas išnuomotas, nuomos ar kito naudojimo sutartis ne ilgiau kaip 5 metams.
44. Kai išnuomotam statiniui ar įrenginiui (jo daliai) eksploatuoti reikia tik žemės sklypo dalies, subnuomojamos žemės sklypo dalies dydis nustatomas šiame apraše įtvirtintas bendraturčiams taikytinas taisykles. Pateikti žemės nuomotojui žemės sklypo planą, kuriame būtų išskirta išnuomotam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalinga ir prašoma subnuomoti žemės sklypo dalis, įpareigojamas žemės sklypo nuomininkas (jeigu pagal prie žemės sklypo nuomos sutarties pridėtą žemės sklypo planą ši žemės sklypo dalis negali būti nustatyta).
45. Sutikime subnuomoti žemės sklypą (jo dalį) įrašoma, kad subnuomotame žemės sklype (jo dalyje) draudžiama statyti naujus ir rekonstruoti esamus statinius ir įrenginius.
46. Žemės sklypo nuomos teisė į žemės sklypą ar jo dalį gali būti perleidžiama kitiems asmenims tik tais atvejais, kai perleidžiami išnuomotame žemės sklype esantys statiniai ar įrenginiai (jų dalys). Jeigu perleidžiamiems statiniams ar įrenginiams (jų dalims) eksploatuoti reikia ne viso išnuomoto žemės sklypo, žemės sklypo dalies, kurios nuomos teisė perleidžiama, dydis nustatomas šiame apraše nustatyta tvarka. Pateikti Savivaldybės administracijos direktoriui žemės sklypo planą, kuriame būtų išskirta perleidžiamam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalinga žemės sklypo dalis, kurios nuomos teisę prašoma perleisti kartu su statiniu ar įrenginiu, įpareigojamas žemės sklypo nuomininkas (jeigu pagal prie žemės nuomos sutarties pridėtą žemės sklypo planą ši žemės sklypo dalis negali būti nustatyta). Žemės sklypo nuomos teisė į žemės sklypą ar jo dalį perleidžiama Savivaldybės tarybos sprendimu.
47. Perleidžiant žemės nuomos teisę į visą žemės sklypą, pakeičiama žemės sklypo nuomos sutartis – joje įrašomas naujasis nuomininkas, tačiau žemės sklypo nuomos sutarties sąlygos nekeičiamos. Perleidžiant žemės nuomos teisę į žemės sklypo dalį, pakeičiama žemės sklypo nuomos sutartis – joje įrašomas naujasis nuomininkas, nurodoma žemės sklypo dalis, į kurią perleidžiama nuomos teisė, ir atitinkamai sumažinamas ankstesniajam nuomininkui, su kuriuo iki žemės nuomos teisės į žemės sklypo dalį perleidimo sudaryta žemės sklypo nuomos sutartis, išnuomoto žemės sklypo plotas. Šį žemės sklypo nuomos sutarties pakeitimą pasirašo visi (naujasis ir ankstesnysis) nuomininkai ir nuomotojas.
X. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
48. Aprašas mutatis mutandis taikomas išnuomojant Savivaldybei priklausančias naudojamas žemės sklypų dalis bendrąja daline nuosavybe priklausančiuose žemės sklypuose.
49. Lėšos, gautos už naudojamų žemės sklypų nuomą, pervedamos į Savivaldybės biudžetą.
50. Savivaldybės administracijos direktorius turi kontroliuoti, kaip naudojamų žemės sklypų nuomininkai vykdo sąlygas, numatytas Savivaldybės žemės nuomos sutartyje, o nustatęs pažeidimus reikalauti juos pašalinti arba inicijuoti šių sutarčių nutraukimą prieš terminą ir nustatytąja tvarka kreiptis dėl nuostolių atlyginimo.
51. Naudojamo žemės sklypo nuomos sutartis Savivaldybės vardu pasirašo Savivaldybės administracijos direktorius, o jam nesant, kitas Savivaldybės tarybos įgaliotas asmuo.
52. Aprašas gali būti keičiamas ir (ar) papildomas Savivaldybės tarybos sprendimu.
|