Suginčių istorija |
Istorinė praeitis
Istoriniuose šaltiniuose Suginčių kaimas ir dvaras minimi nuo 16 amžiaus. 1744 m. čia buvo pastatyta koplyčia, vėliau bažnyčia, aplink kurią išaugo Suginčių miestelis. Prie miestelio esančio piliakalnio tyrinėjimai rodo, kad žmonės čia gyveno jau I-ojo tūkstantmečio pr.m.e. pabaigoje.
Suginčiuose nuo 1895 m. kunigavo Juozapas Lideikis (gimęs 1858-12-12 Šiaulių pavieto Ražų kaime), lietuvių pasakėtininkas, 1898 m. miręsir palaidotas Suginčių bažnyčios šventoriuje. Išlikusios 8 pasakėčios: "Katilas ir puodas", "Bitelė", "Piemuo ir skruzdės", ir kt. Matydamas, kad trūksta lietuviškų knygų, jis ne tik pats rašė, vertė, bet ir rūpinosi išleisti M.Valančiaus raštus, M.Daukšos "Postilę". Kunigo lėšomis išleistos pirmosios lietuviškos mišios.
6 km. į šiaurės rytus nuo Suginčių yra I tūkstantmečio pr.m.e. Vorėnų piliakalnis. Pirmasis 1913 m. piliakalnį tyrinėjo lenkų archeologas L.Kšivickis. Jame aptikta iš molio plūktų ir iš akmenų sukrautų židinių liekanų, namų apyvokos daiktų. Skudutiškio miestelis istoriniuose šaltiniuose minimas nuo 15 a. Čia buvo du dvarai, priklausę Vilniaus vaivados M.Radvilos giminaičiams. Į rytus nuo miestelio guli akmuo su žmogaus pėdos atspaudu.
Dalis seniūnijos teritorijos patenka į Labanoro regioninį parką. Įdomesni archeologiniai paminklai - Želvų piliakalnis ir Gudelių (Kašeikių, Juodapurvio) pilkapiai, supilti apie 5 m.e. šimtmetį. Iš viso seniūnijoje yra 3 senovinės gyvenvietės, 5 piliakalniai, 5 pilkapiai, 16 senovinių kaimo kapinių.
|